Antikoncepce – jakou vybrat a proč?
Před nechtěným početím se lidé zkoušeli chránit odjakživa, ale moderní doba přinesla revoluční hormonální i nehormonální metody. Jsou opravdu účinné?
Antikoncepce zabraňuje početí dítěte
Co je to antikoncepce?
Jako pojem antikoncepce se označuje hormonální nebo nehormonální (mechanická) obrana proti početí a přenosu nemocí. Už lidé ve starověku se snažili užít si sex a nemít přitom 12 potomků na krku. Tehdejší metody ale zahrnovaly ovčí střívka jako prototypy prvních kondomů, nebo dokonce krokodýlí trus vkládaný do pochvy. Staří Egypťané pak vynalezli čípky do pochvy z jadérek granátových jablek, které měly zabíjet přítomné spermie. V dnešní době jsou metody naštěstí už mnohem sofistikovanější a méně děsivé. Jak si ale vybrat tu pravou pro vás?
Zajímají vás počátky tvorby kondomů? Náš článek Historie kondomů vám prozradí, jak to vlastně bylo.
Hormonální antikoncepce zastavuje ovulaci
Druhy antikoncepce pro ženy
Hormonální metody neboli hormonální antikoncepce (HA)
Asi nejpopulárnější metodou ochrany proti početí je právě hormonální antikoncepce. Jedná se obvykle o pilulky, které obsahují hormony estrogen a gestagen. Ty brání ovulaci takže nemají případné spermie co oplodnit. Prášky je potřeba užívat v pravidelnou dobu a nezapomenout si je vzít. Tyto pilulky spatřily světlo světa před 60 lety jako lék na poruchu menstruačního cyklu. Opravdu upravují menstruační cyklus, dělají jej naprosto pravidelným a krvácení bývá obvykle slabší a trvá kratší dobu. Také pomáhají snížit výskyt zánětu dělohy o 60 %, zlepšují kvalitu vlasů a nehtů, zmírňují akné a pozitivně ovlivňují onemocnění štítné žlázy nebo některé alergie. Mezi jejich nevýhody někdy patří zadržování vody v těle a přibývání na váze, zvýšené riziko trombózy a vzniku krevních sraženin. Užívat HA také nesmí ženy s onemocněním jater nebo s cukrovkou.
Jako hormonální antikoncepce funguje také náplast, která se nalepí na rameno a jednou týdně se vymění za novou. Taktéž zabraňuje ovulaci a nemusíte myslet na její užívání každý den. Pokud zapomínáte na výměnu jednou týdně, můžete vyzkoušet vaginální kroužek, který se zavádí do pochvy na dobu 3 týdnů a vyndá se v době menstruace (také uvolňuje hormony proti ovulaci) nebo se poptejte u gynekologa na hormonální injekce, které se aplikují jednou za 3 měsíce. Také můžete zvolit hormonální nitroděložní tělísko (ve tvaru T), které gynekolog zavede do dělohy, kde po dobu 3 let uvolňuje potřebné hormony a zabraňuje početí. Poté je třeba jej vyměnit.
Věděli jste, že…?:
- Hormonální antikoncepce utlumuje přirozenou činnost hormonů a tělo neoovuluje, nedochází tedy k pravé menstruaci, ale jen „pseudomenstruaci“. Až do vysazení HA tedy žena doopravdy nemenstruuje klidně třeba 10 let, protože nemá žádná vajíčka k vyloučení. I když vajíčka „nespotřebovává“, nástup klimakteria se tím nijak nemění.
- Obliba antikoncepčních pilulek sice poslední dobou mírně klesá, přesto je pravidelně užívá více než 100 miliónů žen po celém světě.
- Dříve se užívaly také podkožní hormonální implantáty, měly ale vážné vedlejší účinky, a tak se od jejich aplikace upustilo.
Co je to ovulace? Článek Co je to ovulace a plodné dny? vám vše do detailu vysvětlí.
Nehormonální antikoncepce – bariérová
Mezi bariérovou antikoncepci se řadí pesary nebo nitroděložní tělíska. Pesar je obvykle silikonový kroužek (klobouček), který si žena zavede do pochvy, většinou za použití speciálního gelu. Ten zamezí životaschopnosti spermií. Zavádí se před stykem a několik hodin po něm se vyjme a jednoduše opláchne pro další použití. Nitroděložní tělísko do dělohy zavádí gynekolog a funguje na bázi nepřátelských iontů a bariéry pro spermie (nejčastěji je z měděného materiálu). Aplikuje se na dobu 5 let a jeho vedlejším účinkem bývá silnější a delší menstruace. Tyto metody antikoncepce jsou vhodné pro ženy, které ze zdravotních důvodů nemohou nebo nechtějí užívat hormonální metody.
Chemická antikoncepce
Žhavým vynálezem poslední doby je tzv. chemická antikoncepce neboli přípravek (obvykle gel nebo krém), který lokálně znehybní a usmrtí spermie. Aplikuje se před stykem do pochvy a je volně dostupný v lékárnách. Účinkuje také proti bakteriím, které způsobují vaginální záněty, a proti některým pohlavně přenosným nemocem. Na sliznici pochvy nemá žádný vliv, můžete jej používat i současně s kondomem a je vhodný pro ženy, které nemohou užívat jakoukoliv HA.
Vedlejším účinkem může být snížená chuť na sex
Vedlejší účinky hormonální antikoncepce pro ženy
Nejedna vědecká studie prokázala, že hormonální antikoncepce u žen snižuje citlivost čichu a na základě toho si vybírají špatné partnery pro život. Pokud tedy hledáte, dámy, právě nového partnera, na chvíli vysaďte antikoncepci a zhluboka se nadechněte. U některých žen se potvrdilo také snížené libido (tedy nižší chuť na sex) a výkyvy nálad. A v neposlední řadě se rezidua hormonální antikoncepce vyplavují do pitných vod, kde ovlivňují plodnost (a spíše neplodnost) ryb, jejich rozmnožování a přežití.
Přerušení chámovodů bývá nevratné
Druhy antikoncepce pro muže
Zatímco u žen je spektrum metod proti početí poměrně široké, u mužů mnoho variant není. Mezi nejznámější antikoncepční metodu pro muže patří bezpochyby kondomy. Dnes se už vyrábějí z pružného a tenkého materiálu, takže nijak nenarušují vášnivý pocit během sexu. K sehnání jsou v mnoha velikostech, příchutích a provedeních. Jen je potřeba dbát na jejich trvanlivost, aby nedošlo k opotřebení materiálu a jeho narušení, čímž přijdou o svou antikoncepční funkci. Kondomy také spolehlivě brání před přenosem všech pohlavních nemocí.
Druhou variantou je pro muže vasektomie, neboli sterilizace. Jde o přerušení chámovodů, takže i když varlata nadále produkují spermie, ty nedorazí tam, kam mají. Přestože jde o zákrok jednoduchý, rychlý a populární u zhruba 18 % světové mužské populace, zpravidla bývá už nevratný, a pokud se muž rozhodne posléze ještě mít děti, je to možné jen s velkými obtížemi.
Počítání plodných dní
Mezi přirozené metody pak patří počítání plodných dní. Nepotřebujete k tomu žádné jiné antikoncepční pilulky a pomůcky, pouze je potřeba sledovat, kdy je poševní hlen jak hustý a kdy má žena plodné dny (a v ty dny neprovozovat sex). K tomu vám může pomoci Ovulační test Pepino Dipstrip. Tato metoda ale patří mezi nejvrtkavější a nejméně spolehlivé, protože je příliš snadné se zmýlit.
Jak si správně vybrat vhodnou antikoncepci?
Většinou jsou to ženy, které dbají na to, aby nedošlo k oplodnění. Mluvit do toho ale rozhodně co má i partner. Podle průzkumů Karlovy univerzity celých 86 % párů využívá nehormonální metody antikoncepce a 13 % párů dokonce používá kombinované metody antikoncepce. Jistota je jistota. Nejlepší je vždy probrat všechny možnosti s lékařem, který na základě vašeho zdraví doporučí tu správnou metodu.
Pokud se nemůžete rozhodnout, který kondom je pro vás ten pravý, pomůže vám naše Sada kondomů Columbus nebo Extravaganza. Z těchto sad si svůj oblíbený kondom na míru vybere skutečně každý.
Spolehlivost antikoncepce bývá 98 %
Která metoda je nejspolehlivější?
Jak už to tak bývá, 100% spolehlivá je pouze sterilizace (a v případě podvázání vaječníků není někdy 100% ani ta), ať už u muže, nebo u ženy. Jakákoliv jiná metoda antikoncepce prostě někdy selže. Kondom může prasknout, hormonální antikoncepci si vezmete o nějakou dobu později a dojde k výkyvu hladiny hormonů, ovulace přijde nečekaně o den dříve, tělísko nebo pesar se může posunout. Na některé druhy antikoncepce (tělísko, latex), může také vaše tělo reagovat přecitlivěle a alergicky. U všech výše zmíněných metod se obvykle uvádí spolehlivost 98 %, proto je vždy lepší kombinovat více než jednu metodu, pokud chcete mít jistotu před otěhotněním. Vždy si ještě také můžete vzít tzv. „pilulku po“, kterou seženete volně v lékárně. Ta zabraňuje vypuštění vajíčka a splynutí se spermií. Je potřeba ji užít do 5 dní po nechráněném styku (čím dříve, tím lépe). Její pořizovací cena je ale poměrně vysoká a někdy mívá nepříjemné vedlejší účinky. Navíc, pokud už k oplodnění došlo, nedokáže těhotenství přerušit.
Jak poznáte, že jste těhotná, a co v tom případě dělat, vám napoví článek Kdy si udělat těhotenský test a jak funguje.
Přerušovaná soulož není 100% ochrana
Mýty a fakta o antikoncepci
Mnoho žen i mužů věří některým mýtům, které se ve spojitosti a antikoncepcí tradují.
- Mezi nejčastější patří mýtus, že při prvním sexu nebo při přerušovaném sexu nelze otěhotnět. To je bohužel chyba – i při proražení panenské blány mohou spermie doputovat k vajíčku, stejně tak jako při přerušovaném sexu, kdy se někdy životaschopné spermie objevují už v preejakulátu na počátku vzrušení.
- Nefungují ani nejrůznější bylinky. I když bylinka maytenus ilicina prokazatelně snižuje pohyblivost spermií, nezastaví je úplně a riziko oplodnění tak zůstává.
- V některých zdrojích se možná dočtete také o užití plátku citronu do pochvy před stykem. Tato zastaralá metoda sice spermie zpomalí, ale ani ona je nezastaví 100% a je rozhodně poměrně nepříjemná.
Věděli jste, že…?: Antikoncepce se dnes hojně používá také pro kočky? Jde o speciální injekce, které veterináři aplikují jednou za 3 měsíce proti jejich přemnožení a také proti častým zánětům dělohy a vaječníků. Jakmile se injekce vynechá, je kočka opět plodná.
Bezpečný sex? Zkuste to jinak!
Nejspolehlivější metodou, jak rozhodně neotěhotníte, je sex „bez styku s penisem“. Skvělou metodou jsou hrátky všeho druhu – co takhle Dilda, Vibrátory nebo třeba Anální kolíky? Partner i partnerka jistě také ocení dobře provedený orální sex. Jak na něj, vám poradí článek Návod: Jak se stát Bohyní orálního sexu a článek Návod: Jak se stát Mistrem orálního sexu.
Tip pro vás: Nejlepší orgasmus? V těhotenství!.