Záznam ze streamu: Mezinárodní den antikoncepce
Přinášíme písemný záznam ze živého streamu, který proběhl 26. 9. k příležitosti Mezinárodního dne antikoncepce. Účastnila se ho sexpertka Veronika a dva hosté. Mrkni a určitě se dozvíš zajímavé informace.
1. host – Gynekoložka Kamila Žižková
Jsem lékařka v oboru gynekologie a porodnictví. Před rokem jsem založila instaprofil moje_gynpor, kde se snažím bourat mýty a tabu spjaté s ženským tělem a ženskou sexualitou. Probírám tam pikantní témata, která evokují různé emoce (výtoky, sex během menstruace aj.). Každý svůj příspěvek doplňuji vlastnoručními kresbami, které jsou buď vtipné, nebo emotivní, lidem se to líbí.
2. host – blogerka Magdalena
Už 1,5 roku vedu profil Bez hormonu a nemám medicínské vzdělání. Je to projekt o vysazení hormonální antikoncepce a mám vlastní zkušenost, kdy jsem vysadila antikoncepci po 6 letech. Přidávám i různá vedlejší témata o ženském těle a druzích antikoncepce. Holky se anonymně přes můj profil na ně ptají. Funguje i podcast Bez ostychu.
Kamča a Magda se dlouhodobě znají a do budoucna plánují spolupráci svých profilů na různá témata.
Konzultace s gynekoložkou jsou důležité
Verča čte dotaz: „S čím se nejčastěji v ordinaci setkáváš ohledně antikoncepce, co ženy zajímá a na co se ptají?“
Kamča: „Hodně se mi stává, že se ptají, jestli jim antikoncepce neublíží, jestli nebudou krvácet, nebo se jim sníží libido, a zajímá je i antikoncepce při kojení.“
Verča se ptá Magdy: „Co tě konkrétně přivedlo na blogování o tomto tématu?“
Magda: „Celkově to, že se o hormonální antikoncepci člověk málo dozví a sehnat kompletní informace je hodně náročné. Chtěla jsem komplexní informace na toto téma dát na jedno místo. Já jsem 6 let užívala hormonální antikoncepci a žila jsem v nějaké informační mlze. Teď je mi 23 let a antikoncepci jsem brala od 15 do 21 let, aniž bych o tom něco bližšího věděla. Žili jsme v tom, že kdo nebere hormonální antikoncepci, hned otěhotní. Věděli jsme jen, že existují prášky, kondom a tělíska. Vzpomínám si, kdy nám učitelka ze základky vyprávěla, že si nechala zavést tělísko a stejně otěhotněla a měla s tím problémy. To bylo všechno, co jsem věděla o antikoncepci. Až později jsem zjistila, jaké existují metody, a byla jsem upřímně překvapená.“
Kondomy chrání i před pohlavními nemocemi
Verča se ptá Kamči: „Co považuješ za nejúčinnější antikoncepci?“
Kamča: „Je to určitě hormonální antikoncepce a tělísko, je to pojistka. Pokud se žena naučí pracovat s ostatními metodami a obětuje to, že si bude měřit bazální teplotu nebo že nasadí kondom. Pilulky jsou právě o pohodlí a ženám to vyhovuje.“
Verča: „Pilulka je vždy pohodlná, ať už antikoncepce, nebo u nemoci. Do obtížnějších věcí se lidem nechce. Myslím si, že je důležité sledovat svůj věk, v jaké fázi člověk je a jaký má životní styl a jiné ukazatele. Třeba 15letá holka bude antikoncepci snášet jinak než žena kolem 40 let.“
Kamča: „Je to hodně individuální. Třeba já jsem byla studentka a chtěla jsem ochranu, abych mohla dostudovat. Potom už je člověk starší a může se chránit třeba jinými metodami. Byla to jistota a člověk ani v tom věku nepřemýšlí, co to může způsobit. Mně se ale zhoršily migrény a objevily se mi pigmentové skvrny na obličeji. Někdy ale antikoncepce nic neudělá, je to prostě individuální.“
Verča se ptá na názor obou holek: „Jakou hormonální antikoncepci předepsat pro mladou dívku třeba 14 let.“
Kamča: „Doporučuji konzultaci v rodině, jestli má kluka, a poučit ji o kondomu. Ty hormonální prášky jsou prostě nejjednodušší. Většinou je v ordinaci i maminka a já se snažím také dívku poučit o tom, jak se má chránit.“
Magda: „Tady se těžce radí, protože je to individuální. Je důležité vysvětlit si cyklus a plodné dny a popovídat si o tom v rodině. Podle mě jsou nejlepší kondomy, ne jen kvůli otěhotnění, ale i pohlavním nemocem, kdy se riziko sníží. Může používat kondom a kombinovat to s přerušovanou souloží.“
Verča: „Mladí dneska neumí s kondomem pracovat a nechtějí se o tom ani bavit, jsou stydliví. Neumí kondom navléknout a neučí je to ani moc ve škole. Mladá holka třeba nepřekoná svůj stud ohledně kondomu, a tak to riskne a nevezme si ho.“
Kamča: „Loni se podepisovala na instagramu petice o zavedení sexuální výchovy ve školách. Já mám za to, že holka, která je vyzrálá na sexuální styk, by měla být připravená se o své tělo starat. Ale někdy to tak není, když vidím, jaké dívky přichází do nemocnice, tak to jsou opravdu děti. Třeba přišla tam dívka, ptali jsme se, jak vlastně k tomu styku došlo, tak řekla: ‚do zadečku‘. Bylo zřejmé, že absolutně nechápe tu hlubší intimitu a že to není běžný sexuální styk.“
Magda: „Tohle ovlivňuje přístup ve školách, ale i v rodinách. V některých rodinách se o tom nemluví vůbec. Dítě nemá objasněné základy o sexu, co se kam dává, anatomii a nedostatky jsou potom napříč různými věkovými kategoriemi.“
Zdravý životní styl má vliv na menstruaci
Verča čte dotaz: „Je možné, že ve 34 letech bere antikoncepci a má daleko silnější menstruaci než v 17 letech?“
Kamča: „Je to možné. Má na to vliv i to, jestli žena rodila, nebo ne, protože se mění mikrostruktura dělohy, menstruační bolesti po porodu jsou silné, nebo mírnější. A při hormonální antikoncepci je to individuální, jak to komu sedne.“
Verča: „Co se bolesti týče, tak podle mě má vliv životní styl, stravování, pohyb, práce s pánevním dnem. Těch faktorů může být více.“
Kamča: „Obecně se říká, že žena v menstruaci pozná, jestli je zdravá. Třeba čínská medicína popisuje barvy krve a na tom diagnostikuje onemocnění, které ani nesouvisejí s dělohou, vejcovodem, nebo vaječníky atd. Proč žena při antikoncepci krvácí? Je to zbytečné krvácení, pokud se bavíme o antikoncepci, která má celou dobu v platíčku stejné zastoupení hormonu na každý den – monofázické, můžou se brát kontinuálně a berou se do doby, dokud žena začne špinit, protože ty hormony už nestačí. Potom je tedy vysadí, má menstruaci a začne je brát znovu. Někdo to dělá tak, že je bere tři měsíce a pak vysadí a má menstruaci. Někdo to vysadí po týdnu – to je špatně, tělo se nemá od čeho očistit a je to nasimulované krvácení, že zrovna teď tomu tělu ty hormony nedáme.“
U sterilizace je vždy nějaké riziko otěhotnění
Verča čte dotaz: „Jakou antikoncepci doporučíte po odebrání vaječníků nebo vejcovodů?“
Kamča: „Když nemám vaječníky, nemám vajíčka, nemůžu otěhotnět. Nemám vejcovody, nemá se vajíčko jak dostat do dělohy. Pokud je paní po sterilizaci, tak se neodebírají vaječníky, ale berou se vejcovody, ani se nepodvazují, ale berou se celé.“
Magda: „Co se týče sterilizace, tak vždy je nějaké minimální riziko, že k otěhotnění může dojít, třeba i mimoděložně.“
Kamča: „Ano, může se to stát. Třeba když se dělal podvaz vejcovodů a byl nedostatečný, takže když se to odebere celé, tak riziko otěhotnění je nula.“
Výběr antikoncepce vždy řešte s odborníkem
Verča čte dotaz: „Beru antikoncepci od 15 let a chci vědět, jestli ji musím na nějakou dobu vysadit. Mám vysokohormonální antikoncepci.“
Kamča: „Můj první dotaz by byl, co pro ni znamená vysokohormonální antikoncepce. To, že nemá nízkohormonální, nemusí znamenat, že má vysokohormonální. Dále bych se ptala, proč má vysokohormonální antikoncepci. Může to brát tak dlouho, jak potřebuje, dokud se neobjeví kontraindikace. Což může být třeba žena, 35 let, která kouří více než 15 cigaret denně, nebo nějaké migrény a jiná onemocnění jsou potom důvodem, proč antikoncepci vynechat. Antikoncepce s estrogenem zvyšuje riziko hluboké žilní trombózy, záleží na rodinné anamnéze a na vyšetření trombogenu.“
Magda: „Riziko trombózy je při častějším opakovaném používání. Pokud někdo bere prášky 2 roky, na půl roku vysadí a zase začne, tak to zvyšuje riziko trombózy.“
Bolesti při menstruaci jsou nepříjemné
Verča čte dotaz: „Mám silné bolesti během menstruace, že jsem celý den nepoužitelná. Můj doktor chce nasadit hormonální antikoncepci. Mám intoleranci na laktózu a prý žádná antikoncepce na trhu není. Kvůli cvičení náplasti nepřichází v úvahu a kroužek nechtějí dát, protože jsem ještě neměla dítě.“
Kamča: „Kroužek by mohla mít, tělísko až po porodu. Pokud gynekolog nenašel příčinu bolestí, tak je dobré, aby se snažila sama. Mám příspěvek na toto téma, fyzioterapie hodně pomáhá a já nedám dopustit na pití kontryhelového čaje, prodává se třeba i s jahodami. Musíte zkoušet různé alternativy.“
Magda: „Základem je opravdu zdravý životní styl. Antikoncepce srovná menstruaci a cyklus se upraví, ale problém bolestí není třeba vyřešený. Stravování, spánek, žádný stres a pohyb je určitě základ všeho.“
Účinnost antikoncepce ovlivňuje spoustu faktorů
Verča čte dotaz: „Můžu dva dny krvácet trošku, když mám ovulaci?“
Kamča: „Ovulační krvácení bývá, ale je to méně časté.“
Verča čte dotaz: „Beru hormonální antikoncepci, dávám si pozor, nikdy jsem nezapomněla tabletku, nezvracela jsem ani neměla průjem. Při antibiotikách se vždy týden po dobrání chráním, partner se nikdy neudělá do mě. Jaké je riziko otěhotnění?“
Magda: „To se nedá takto říct, ovlivňuje to ještě dalších x věcí, například i grep ve velkém množství může ovlivnit účinnost antikoncepce.“
Zvracení taky ovlivní účinnost antikoncepce, záleží ale, kdy
Verča čte dotaz: „Snižuje zvracení a průjem spolehlivost antikoncepce?“
Kamča: „Ano může.“
Magda: „Pilulky jdou přes trávicí trakt, a pokud se vyzvracíte, tak to sníží účinnost. Pokud se vám to stane po 12 hodinách, tak to asi vliv nemá. Náplast by to nemělo ovlivnit.“
Kamča: „Já jsem četla, že do dvou hodin, nedá se to říct jednotně.“
Plodné dny můžou zasahovat do menstruace
Verča čte dotaz: „Může mít žena plodné dny i v době menstruace?“
Magda: „Ano může. Pokud má žena kratší cyklus, tak můžou plodné dny zasahovat do menstruace. Například pokud má žena ovulaci 12. den cyklu a menstruaci má 5 dní, tak plodné dny můžou zasahovat do menstruace.“
Kamča: „Já bych ještě jinak formulovala to otěhotnění během menstruace, já říkám, že nemůže otěhotnět. Cyklus má fyziologicky 28 dní, 5-7 dní je menstruace. Za 14 dní od začátku cyklu probíhá ovulace, kdy může žena otěhotnět. Tedy týden od ukončení menstruace začne ovulace, kdy je žena plodná. Pak za dalších 14 dní přijde menstruace. Tedy v tom týdnu po menstruaci po ovulaci je týden, kdy je nepravděpodobné, že může žena otěhotnět. Každá žena nemá cyklus 28 dní, někdo to má kratší. Takže existuje možnost, že žena otěhotní ze sexu, který byl při menstruaci, protože přežila spermie a oplodnila mě při ovulaci.“
Kamča čte dotaz: „Do kdy od vysazení hormonální antikoncepce by se měla dostavit menstruace?“
Kamča odpovídá: „Teoreticky 3 měsíce tělo nemusí krvácet, než se vzpamatuje. Pokud je to déle, je potřeba zajít na gynekologii, jestli tam není nějaký problém.“
Těhotenství během užívání antikoncepce není nutné interupčně řešit
Kamča čte dotaz: „Otěhotnění přes hormonální antikoncepci. Musí se na umělé přerušení?“
Kamča odpovídá: „Nemusí se, miminku to neublíží. Antikoncepci vysadím a pokračuji v těhotenství. Není to důvod k interrupci.“
Kamča čte dotaz: „Jak si žena může posunout menstruaci?“
Kamča: „V případě, že bere monofázickou hormonální antikoncepci, že má po dobu cyklu stejnou hladinu hormonů, tak si prostě vezme další plátíčko bez přestávky a tím menstruaci odsune. Nebo se předepisují Noretispiron tablety, ty se berou 3 dny před plánovanou menstruací a tak dlouho, dokud chci menstruaci odsunout.“
Magda: „Říká se, že by se mělo pít hodně citronu. Ale pozor, máme danou menstruaci a od té se odvíjí ovulace. Takže to nejde oddalovat do nekonečna.“
Verča čte dotaz: „Co je nejlepší tedy používat?“
Magda: „Znát svůj cyklus, plodné a neplodné dny a k tomu používat kondomy. Třeba když někdo střídá partnery, nebo má nového partnera, je to kvalitní metoda. Pokud nemá někdo z partnerů alergii na latex.“
Verča: „Existují i Bezlatexové kondomy nebo pesary.“
Vysazením antikoncepce můžete otěhotnět
Kamča čte dotaz: „Jak řešit akné po vysazení hormonální antikoncepce?“
Kamča: „Většinou to řeší správná vyvážená strava. Pravidelná péče o pleť, kvalitní kosmetika. Cvičení hormonální jógy. Většinou v tom hraje roli například alergie na jahody, nebo nějaká potravinová intolerance, která to způsobuje a nevědělo se o ní. Nekouřit, sportovat.“
Magda: „Pokud se začne užívat antikoncepce kvůli akné, tak pozastaví funkci přirozených hormonů a je to nahrazeno syntetickými a potom ji zase vysadíte, tak se to vrací do původní hormonální disbalance a tělo s tím bojuje. Tím, že berete prášky, tak vyřešíte problém s akné vizuálně, ale ta příčina akné vyřešená není.“
Antikoncepce údajně ovlivňuje libido
Verča: „Z pohledu sexpertky mě zajímá, jak hormonální antikoncepce ovlivňuje snížení libida.“
Magda: „Nedá se jednoznačně říct, jestli to snižuje libido, nebo ne, na základě studií. Podle mých zkušeností na profilu vidím, že to ovlivňuje libido hodně často. Ženy to hodně říkají a i já mám stejnou zkušenost. Na některé ženy to opravdu vliv má.“
Kamča: „Tím, že beru hormonální antikoncepci, tak jsem hormonálně vypnutá. Změní se nám pudy, partnerovi jinak voníme a může to mít tedy vliv i na chuť na sex. Některé druhy antikoncepce to opravdu dělají. Dá se to řešit výměnou za jinou antikoncepci s jiným složením látek. S tím musí poradit gynekolog.“
Na tloustnutí má vliv více faktorů
Verča čte dotaz: „Tloustne se po antikoncepci?“
Magda: „To je těžké říct, má na to vliv více faktorů, je to individuální. Říká se, že hormonální antikoncepce upravuje i chuť k jídlu, ale na každého to působí jinak. Je to hra s hormony.“
Kamča: „Některá antikoncepce dokonce zadržuje vodu, ale teoreticky podle studií to není více než 2 kg/rok, to, co je více, není způsobeno antikoncepcí. Nemůžeme na ni všechno svádět. Ale může se samozřejmě stát, že někdo přibere 10 kg. Každá žena je jiná.“
Kamča čte dotaz: „Může hormonální antikoncepce způsobovat rakovinu?“
Kamča odpovídá: „Nezvyšuje riziko žádného nádoru, naopak snižuje riziko výskytu karcinomu sliznice v děloze, vaječníku a střeva.“
Magda: „Ale antikoncepce může zvyšovat riziko rakoviny děložního čípku. Jde zase o kombinaci různých faktorů. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, nepoužívají kondomy, a tím pádem může dojít k vyššímu riziku rakoviny děložního čípku.“
Tip sexpertky Veroniky: Dbejte na svoji ochranu. Kondomy na našem e-shopu vám poskytnou bohatý výběr a Bezlatexové kondomy ocení alergici. Menstruační kalíšky Menstruační kalíšky Fun Cup, Explore kit jsou u žen pořád oblíbenější. Taky se vám může hodit ovulační test Ovulační test Pepino Dipstrip, který vám prozradí plodné dny v průběhu cyklu. Těhotenský test Pepino Comfort odhalí graviditu v raném stádiu, stačí podržet proužek pod proudem moči. Těhotenský test Těhotenský test Pepino Dipstrip (2 ks) je vysoce citlivý na HCG hormon a stačí ho ponořit do nádobky s močí, v balení najdete rovnou dva kusy.
Záznam ze streamu je ke shlédnutí na instagramovém profilu ruzovyslon_cz_sk.
Mrkněte na další live streamy, které jsem vedla na různá témata: