10 ověřených způsobů, jak podpořit tvorbu spermatu
Muž během života vyprodukuje až 13 bilionů spermií. Někdy ale tvorbě spermatu brání řada překážek. Jaké to jsou a jak účinně podpořit spermatogenezi, vám poradíme spolu s odborníky.
OBSAH
- Co způsobuje nízkou produkci spermatu?
- Běžné návyky a jejich vliv na množství spermií
- 5 rychlých a účinných tipů pro lepší životní styl a kvalitní spermie
- 5 kroků ke zvýšení objemu ejakulátu
- Doporučení přírodních doplňků stravy
- Vliv stresu a spánku na spermatogenezi a účinné techniky na snížení stresu
- Dopad toxinů z životního prostředí a tipy, jak snížit jejich vliv
- Přehled častých fyziologických příčin neplodnosti
- Jak věk ovlivňuje kvalitu a počet spermií?
- Přehled vyšetření a lékařských zásahů
Spermatogeneze trvá cca 72 dní
Za spermatogenezi označujeme vznik a zrání mužských pohlavních buněk (spermií) ve varlatech. Tento proces začíná u chlapců v pubertálním věku a někdy skončí až po 70. roku života. Muži tak během svého života vytvoří až 13 bilionů spermií.
Tvorbu spermií rozdělujeme do 3 fází:
- Rozmnožovací
- Růstové
- Dozrávací
Celý proces trvá cca 2–3 měsíce. Spermie se nejprve uvolňují ze zárodečných kanálků a shromažďují se v nadvarleti, kde dozrávají. Jako pohlavní buňka prodělá každá spermie tzv. meiózu (proces redukčního dělení buňky), díky kterému získá na rozdíl od běžných buněk jen poloviční počet chromozomů.
Co způsobuje nízkou produkci spermatu?
V současné době vyprodukuje zdravý muž po několikadenní abstinenci cca 2 až 6 ml ejakulátu. Mnohem menší objem spermatické tekutiny může spermiím zkomplikovat cestu do hlenu děložního hrdla.
Za normálních okolností obsahuje ejakulát zdravého muže více než 15 milionů spermií v jednom mililitru. Nižší koncentrace spermií znamená oligozoospermii. Nepřítomnost spermií v ejakulátu nazýváme azoospermie.
Z toho by mělo být pohyblivých minimálně 50 % všech spermií v jednom ejakulátu, protože právě pohyblivost hraje při rozmnožování zásadní roli. Jen díky pohyblivosti se totiž dostane spermie až k vajíčku, které oplodní. A pokud je spermie zdravá a hbitá, tak pak vůbec nezáleží na tom, jakou polohu při sexu zvolíte nebo jestli si po akci dáte nohy nahoru.
Běžné návyky a jejich vliv na množství spermií
Množství, kvalitu a pohyblivost spermií ovlivňuje celá řada věcí. Některé jsou dány geneticky, jiné jsou důsledkem našeho životního stylu. Pokud se chystáte počít potomka nebo už se o něj chvíli neúspěšně snažíte, zkuste se podívat na svoji životosprávu. Mezi rizikové faktory, které poškozují spermie a znesnadňují tak početí, patří kouření, alkohol, drogy, obezita, těsné oblečení nebo časté saunování a horké koupele.
Jak tyto návyky ovlivňují mužskou plodnost, si vysvětlíme hezky zblízka a začneme tou nejoblíbenější neřestí – alkoholem a kouřením.
1. Návykové látky (alkohol, tabák, drogy)
Alkohol ovlivňuje kvalitu spermií
„Z hlediska terapie i prevence neplodnosti je vhodné eliminovat kouření a alkohol. Bylo prokázáno, že toxické látky obsažené v cigaretovém kouři spolu s nikotinem, který způsobuje zúžení cév a následný pokles prokrvení pohlavních orgánů, vedou k nižší kvalitě spermií, poklesu jejich počtu, motility i optimálního tvaru. Alkohol u mužů snižuje produkci testosteronu a během svého zpracování v organismu spotřebovává reprodukčně důležité vitaminy a minerální látky,“ říká nutriční terapeutka Mgr. Kateřina Vokounová.
To potvrzují i autoři článku Impact of Smoking and Alcohol Consumption on Oxidative Status in Male Infertility and Sperm Quality – Ramgir a Abilash z roku 2019. Tato studie zjistila, že škodliviny z kouření cigaret a konzumace alkoholu ovlivňují pohyblivost a počet spermií v ejakulátu a někdy vedou i k výskytu abnormálních forem spermií. Cigarety a alkohol způsobují taky hormonální nerovnováhu, která následně způsobí dysfunkci Leydigových a Sertoliho buněk ve varlatech. Ty mají za úkol produkovat testosteron a podílí se taky na tvorbě samotných spermií.
Studie z roku 2015 pojmenovaná jako Association Between Use of Marijuana and Male Reproductive Hormones and Semen Quality: A Study Among 1,215 Healthy Young Men pod vedením doktorky Tiny Koldové Jensenové zjistila, že muži, kteří pravidelně kouří marihuanu, mají o 29 % nižší počet spermií. U mužů, kteří užívali kromě marihuany i další drogy, byl počet spermií nižší až o 55 %.
2. Přejídání a obezita
K dalším rizikovým faktorům, které snižují kvalitu spermií, je obezita. Tu si nejčastěji způsobíme sami nevhodnými stravovacími návyky.
U neplodných mužů, kteří trpí obezitou, vidíme charakteristické ukládání tuku v oblasti šourku, ve kterém se vyvíjí spermie. Pro ně je důležité, aby se vyvíjely v cca o 3 stupně chladnějším prostředí, než je teplota lidského těla. Pokud jsou ale vystavené dlouhodobému teplotnímu stresu, který způsobuje právě nadměrný tuk uložený v oblasti intimních partií, jejich tvorba se narušuje a snižuje.
Obézní muži mají taky většinou zvýšenou hladinu endogenního estrogenu, který je spojený s nízkou hladinou testosteronu. Tato hormonální nerovnováha pak způsobuje špatnou spermatogenezi, poruchy erekce a předčasnou ejakulací.
3. Horko
Časté saunování může ovlivnit kvalitu spermií
Jak už jsme si řekli, spermie pro svůj správný vývoj potřebují nižší teplotu. Proto jim nevyhovuje dlouhodobý teplotní stres, kterému je vystavujeme při sedavém zaměstnání, častém saunování nebo při práci ve vysokých teplotách. Pánové, pokud se zrovna snažíte o dítě, nezapomeňte si v autě vypnout i vyhřívaná sedadla.
4. Těsné oblečení
Těsné oblečení vytváří horko, které spermie nemají rády. Pokud hledáte rychlý a jednoduchý způsob, jak podpořit tvorbu a množství svých spermií, vyměňte slipy, tanga nebo jocksy za pohodlné trenýrky a volné boxerky.
5. Konzumace sóji
Sóju moc dobře znají vegetariáni a vegani, kteří ji zbožňují hlavně pro vysoký obsah bílkovin, aminokyselin a vitamínů ze skupiny B. Na druhou stranu je sója taky bohatým zdrojem přírodních fytoestrogenů. A to podle studie Soy food and isoflavone intake in relation to semen quality parameters among men from an infertility clinic vede u mužů ke snížení počtu spermií.
5 rychlých a účinných tipů pro lepší životní styl a kvalitní spermie
Pokud jste se ve výše uvedených návycích a špatné životosprávě poznali, nezoufejte. Poradíme vám pár osvědčených tipů, jak rychle a účinně zlepšit svou kvalitu spermií.
Rychlost je ale u podpory kvality spermií a početí trochu relativní. Drtivá většina mužů se o svou plodnost začne zajímat až ve chvíli, kdy se jim nedaří počít potomka. A i když většinou stačí udělat pár celkem malých životních změn, tak kýžený efekt se u kvality spermií projeví až za cca 2 nebo 3 měsíce. Proč? Protože celý proces tvorby a zrání spermií trvá přibližně 72 dní. Proto se vyplatí změnit svůj životní styl aspoň 3 měsíce před začátkem „snažení“.
1. Jezte zdravě
Vyvážená strava zlepší zdraví spermií
Ze všeho nejdřív omezte kouření a alkohol. A hned po tom se zaměřte na svůj jídelníček. Mezi potraviny, které zlepšují mužskou plodnost patří:
- Vejce – jsou bohatá na bílkoviny a vitamín E,
- Česnek – obsahuje selen, který pomáhá zvýšit hladinu testosteronu, a alicin, který má antioxidační účinky,
- Banány – jako výborný zdroj hořčíku, vitaminu B1 a C,
- Dýňová semínka a dýňový olej – obsahují zinek, vitamin B, E, C, D a K,
- Para ořechy – 3 ks para ořechů denně vám zajistí denní potřebu selenu,
- Čokoláda s vysokým obsahem kakaa – obsahuje antioxidanty a L-arginin,
- Goji – podporuje potenci a vývoj spermií,
- Ženšen – zlepšuje sexuální funkce,
- Maca peruánská – zvyšuje libido, podporuje plodnost a pohyblivost spermií.
Omezte průmyslově upravované potraviny (polotovary, cukrovinky aj.) a zaměřte se na přirozené suroviny. Nutriční terapeutka Mgr. Kateřina Vokounová doporučuje snížit příjem živočišných tuků a jednoduchých cukrů. Dále byste do jídelníčku měli zařadit přísun správných polysacharidů a zvýšit příjem kvalitních bílkovin, mezi které řadíme libové maso a ryby, luštěniny, polotučné mléčné výrobky, vejce a sýry. Samozřejmostí je i ovoce, zelenina, ořechy a dostatek vlákniny.
Pokrmy připravujte pomocí vaření, dušení, pečení nebo zapékání a úplně se vyhněte smaženým jídlům. Snažte se taky šetřit solí.
2. Dopřejte si sex
Po bohatém přísunu bílkovin, vitamínů a minerálů si můžete smlsnout i na sladkém dezertu jménem sex. Nejnovější lékařské studie naznačují, že aktivní sexuální život je pro tvorbu zdravých spermií stejně důležitý jako správná životospráva. Dříve se sice tvrdilo, že pro početí potomka se doporučuje sledovat ženskou ovulaci, před kterou si pánové dopřejí několikadenní abstinenci jakýchkoli radovánek, dnes se ale doporučuje přesný opak.
Současné studie ukazují, že po několikadenní abstinenci dochází ke snížení kvality a pohyblivosti spermií a právě pravidelný sex podporuje jejich vývoj.
3. Hodně pijte
Objem ejakulátu, který se u zdravých mužů pohybuje v rozmezí od 3 do 5 ml, můžete zvýšit a podpořit správným pitným režimem. Obecně se doporučuje denní vypít cca 2,5 l vody nebo 35–40 ml na jeden kilogram tělesné hmotnosti.
4. Sportujte
Sportováním ke zdraví
Fyzická aktivita je pro člověka prospěšná po všech stránkách, a to i v případě plodnosti. Sportování pomáhá mužům udržet zdravou hladinu testosteronu a zlepšuje cirkulaci krve. A to hlavně v oblasti pánve, čímž podporuje i správný vývoj a zdraví spermií.
5. Vyhněte se toxinům
Škodlivé látky, které nás obklopují v celém životním prostředí od ovzduší až po nekvalitní materiály oblečení, můžou ovlivnit naši plodnost. Nejhůř na náš hormonální systém působí chemické látky, jako jsou BPA plasty, insekticid DDT, dioxiny, těžké kovy a ftaláty.
Pokud chcete podpořit svou plodnost, doporučujeme se takovým a dalším potenciálně nebezpečným látkám vyhýbat jak doma, tak i v práci.
5 kroků ke zvýšení objemu ejakulátu
Jak už jsme si řekli na začátku, optimální objem ejakulátu se u zdravého muže pohybuje od 2 do 6 ml. Z vědeckého pohledu je navíc daleko důležitější kvalita než jeho množství. Přesto, ovlivněni pornografií, ve které pornoherci oslňují hektolitry umělého spermatu, se miliony mužů po celém světě snaží zvýšit objem svého spermatu.
Proto existuje několik odborných rad a doporučení, jak zvýšit objem ejakulátu:
1. Dodržujte pitný režim
Pitný režim je základem zdravého životního stylu
Dostatečný pitný režim je klíčový pro tvorbu semene. Doporučuje se proto vypít alespoň 2 litry tekutin denně, abyste udrželi své tělo dobře hydratované. Nedostatečná hydratace totiž může snížit objem ejakulátu.
2. Dbejte na zdravý životní styl
Objem ejakulátu můžete ovlivnit i zdravým životním stylem a vyváženou stravou. Vyhýbejte se kouření a alkoholu. Pravidelně cvičte a vsaďte třeba i na výživové doplňky, jako je třeba kotvičník nebo maca.
3. Sexuálně abstinujte
Pokud v posteli chcete oslňovat velkým množstvím spermatu, tak zkuste sexuálně abstinovat. Odborníci doporučují ejakulovat maximálně jednou za 2 až 3 dny. Tělo totiž na tuto změnu frekvence sexuální stimulace zareaguje tak, že hned po ejakulaci začne tvořit další spermie. Navíc vaše tělo získá dost času na to, aby sperma vyprodukovalo.
4. Zkuste Kegelovy cviky
Pevné pánevní dno je důležité i pro muže
Pevné pánevní dno není důležité jen pro ženy, ale i pro muže. Pánům totiž pomáhá k mohutnější ejakulaci a intenzivnějším prožitkům ze sexu. U mužů pevné pánevní dno podporuje taky správnou erekci a zabraňuje předčasné ejakulaci.
S posilováním pánevního dna pomocí Kegelových cviků začněte pomalu. Položte se na záda a rytmicky zatínejte svaly pánevního dna v režimu 30 až 40 opakování 3x denně s postupným prodlužováním jednoho stisku až na 10 s. Pokud vám to dělá potíže, nezoufejte. Začněte třeba jen s 3vteřinovým zatnutím svalů, které zopakujete 5x po sobě. Po každém zatnutí pánevní svaly aspoň na 5 sekund uvolněte.
Podle studie, která se zabývala poruchami ejakulace, dosáhnete prvních viditelných výsledků už po 12 týdnech pravidelného cvičení. A čím déle budete pánevní svaly posilovat, tím budete mít lepší a objemnější ejakulaci.
5. Vsaďte na masáž prostaty
Masáž prostaty je nejen zdravotní, ale i vzrušující sexuální praktika, která podporuje pevnější erekci i silnější orgasmy. Princip masírování prostaty spočívá v tom, že při jejím dráždění dochází v těle k uvolňování hormonů štěstí (oxytocinu a serotoninu). Dále se během stimulace prostaty uvolňuje i všechna tekutina nahromaděná v ejakulačních kanálcích, které tak přestanou tlačit na močovou trubici. Tím masáž podpoří zdraví prostaty a dopomůže i k zvětšení objemu ejakulátu. Jak správně prostatu masírovat, jsme vám sepsali do článku Masáž prostaty krok za krokem.
Doporučení přírodních doplňků stravy
Zdraví spermií můžete podpořit i řadou volně prodejných doplňků stravy, které nejčastěji obsahují zinek, selen, kyselinu listovou, koenzym Q, lykopen, omega-3 mastné kyseliny, vitamin E a C. Všechny tyto minerální látky a vitaminy totiž podporují správnou spermatogenezi a chrání spermie před oxidačním stresem.
U nás na e-shopu najdete několik různorodých doplňků stravy, které vám pomůžou s výkonem, potencí i objemem ejakulátu. Jaké to jsou, a které rostlinné výtažky obsahují, probereme hezky zblízka.
1. L-arginin
L- arginin je aminokyselina, která funguje jako prekurzor oxidu dusného, který má v těle různé funkce jako třeba, že se podílí na rozšiřování cév, reguluje imunitní systém a pomáhá přenosu signálů v nervovém systému. K tomu je L- arginin důležitý taky pro syntézu bílkovin.
L-arginin ovlivňuje spermatogenezi nepřímo. A to tak, že má velký vliv na celou řadu jiných metabolických procesů, které jsou pro zdravou tvorbu spermií důležité. Současné výzkumy tvrdí, že tato aminokyselina podporuje růst zárodečných buněk ve varlatech a přispívá ke zvýšené tvorbě enzymů, které jsou pro tvorbu spermií nepostradatelné.
Tuto aminokyselinu přijmeme nejčastěji prostřednictvím potravin, jako je drůbeží maso, ryby, mléčné výrobky nebo ořechy. Přesto můžete příjem L-argininu zvýšit pomocí doplňků stravy. Těch je na trhu celá řada. Mezi našimi zákazníky jsou nejoblíbenější Španělské mušky, které povzbuzují libido a prokrvení intimních partií.
Kdo touží po větší sexuální výkonnosti spolu s větším objemem ejakulátu, ten může vyzkoušet kapky Explosion, které můžou zvýšit množství spermatu i jeho kvalitu.
2. Maca peruánská
Maca, známá taky jako peruánská viagra, je jednou z nejsilnějších afrodiziakálních bylin pro zvýšení koncentrace spermií. Tato silně adaptogenní bylina pocházející z Peruánských And přispívá k normální fyzické i psychické výkonnosti a vitalitě hlavně při stresu. Po staletí je známá pro svůj blahodárný vliv na plodnost a sexualitu mužů i žen.
Proto ji najdete v podstatě ve všech doplňcích stravy pro muže i ženy, které si kladou za cíl zlepšit plodnost nebo kvalitu spermií. Jedním z takových preparátů je i SEMMAX. Díky jedinečné směsi aktivních látek, které přípravek obsahuje, můžete zaznamenat pozitivní změny ve své sexuální aktivitě.
3. Pískavice (řecké seno)
Pískavice zvyšuje hladinu testosteronu a zlepšuje kvalitu i počet spermií. 12týdenní studie na 50 mužích odhalila, že užívání 500 mg pískavice denně vede ke zvýšení testosteronu v průměru o 46 %. Účastníci výzkumu zaznamenali i větší libido a vyšší objem ejakulátu spolu se zlepšením nálady.
Pokud vás pískavice nadchla, najdete ji v doplňku stravy Maca fresh men, kde ji výrobce zkombinoval i s dalšími ověřenými přírodními látkami pro podporu sexuálního zdraví, jako je maca nebo kotvičník.
4. Kotvičník zemní
Kotvičník, který je dobře známý i pod svým latinským názvem Tribulus terrestris, najdeme často i na zahradě. Tribulus je oblíbený hlavně mezi sportovci, a to hlavně kvůli tomu, že zvyšuje hladinu testosteronu. A velké množství testosteronu vede k rychlejšímu růstu svalů.
Kotvičník se ale od nepaměti používal pro podporu plodnosti, úpravu menstruačního cyklu u žen a zvýšení potence. Kotvičník působí taky proti cukrovce II. typu a zvětšení prostaty.
Tribulus terrestris můžete konzumovat v čajích, nebo doplňcích stravy, ve kterých bývá často kombinován i s ostatními bylinami pro podporu plodnosti, jako je třeba Andrimax.
Vliv stresu a spánku na spermatogenezi a účinné techniky na snížení stresu
Nedostatek spánku ovlivňuje reprodukční zdraví
Dnes se často za jednu z příčin neplodnosti označuje stres. Proto lékaři budoucím maminkám doporučují, aby se při snaze o dítě nestresovaly. A to jak doma, tak i v práci. Stres ale neovlivňuje jen ženskou plodnost. Velký dopad má i na muže a jejich spermie. Abychom si vysvětlili, jak nás stres ovlivňuje, pojďme si nejdřív vysvětlit, co to vlastně je.
Český endokrinolog Vratislav Schreiber definuje stres jako: „Jakýkoli vliv životního prostředí (fyzikální, chemický, sociální, politický), který ohrožuje zdraví některých – citlivých jedinců.“
Obecně se za nejčastější stresory (vlivy, které nás negativně ovlivňují) označuje nadměrné pracovní vytížení, nedostatek času, velká zodpovědnost, špatná ekonomická situace, nezaměstnanost, nespokojenost ve vztahu aj. Páry, které se dlouhodobě neúspěšně snaží o miminko, čelí frustraci z neschopnosti zplodit dítě. Tato frustrace pak oběma partnerům působí nadměrný stres, který jim pak způsobuje řadu zdravotních potíží.
Mezi nejčastější zdravotní problémy, které stres způsobuje, patří:
- srdečně – cévní onemocnění,
- deprese,
- obezita,
- endokrinologická onemocnění,
- poruchy menstruačního cyklu,
- poruchy imunity,
- nespavost,
- neplodnost.
Epidemioložka Pam Factor‑Litvaková publikovala v časopise Fertility and Sterility studii, ve které sledovala, jak subjektivně i objektivně prožívaný stres ovlivňuje zdraví spermií. A i když se jí nepodařilo vysvětlit mechanismus, jakým stres ovlivňuje kvalitu spermatu, tak zjistila, že muži, kteří byli v zaměstnání pod vyšším tlakem, měli průkazně sníženou hladinu testosteronu. A to bez ohledu na to, jak silně tento stres prožívali. Obecně zhoršené ukazatele kvality spermatu měli i nezaměstnaní muži.
Podle Pam Factor‑Litvakové za to můžou glukokortikoidy, které zvyšují hladinu kortizolu a potlačují tvorbu testosteronu a tím i produkci spermií. Za další možné vysvětlení se nabízí negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které taky mají nepříznivý vliv na kvalitu spermatu a plodnost mužů.
Techniky na snížení stresu:
Asi se shodneme, že stresu se úplně nevyhneme. Naštěstí existují ověřené způsoby, jak se se stresem vyrovnat.
Mezi 3 nejlepší techniky na snížení stresu patří:
1. Relaxační dechové cvičení
Hluboké dýchání a meditace uleví od stresu
Při stresu začneme podvědomě dýchat zrychleně a povrchně. To často vede k hyperventilaci, která následně způsobí mdloby. Vědomé hluboké dýchání nejen v krizových situacích nám vám pomůže snížit prožívanou intenzitu stresu a zbaví vás i jeho nepříjemných doprovodných příznaků.
S relaxačním dechovým cvičením můžete začít kdekoliv. Stačí si najít pohodlnou pozici, ve které zavřete oči a jednu ruku si položíte na břicho a druhou na horní část hrudníku. Pak se pomalu nadechněte nosem až do břicha a počítejte v duchu do tří. Pak pomalu vydechněte pusou a zase v mysli počítejte do tří. Takto zkuste zhluboka dýchat aspoň 5 až 10 minut.
2. Progresivní svalová relaxace
K dalším oblíbeným technikám pro uvolnění stresu patří tzv. progresivní svalová relaxace. Tu odborníci doporučují hlavně lidem, které trápí tělesné projevy stresu (např. svalový třes, rychlý srdeční tep, povrchové dýchání), úzkost, poruchy spánku, chronické bolesti zad nebo hlavy, které se zhoršují při stresu.
Progresivní svalová relaxace probíhá tak, že na klidném místě zaujmete pohodlnou polohu vsedě nebo vleže. Pak se zaměříte na svůj dech, který se pokusíte uklidnit pomocí hlubokých a pomalých nádechů a výdechů. Tím se na cvičení připravíte.
Potom se zaměříte na část těla, ve které cítíte napětí (ruka, noha, záda...) a v dané oblasti zatnete svaly po dobu 5–10 sekund, které pak zase uvolníte. Při tomto cvičení vnímejte rozdíl mezi napětím a uvolněním ve vybrané části těla.
Postupně pokračujte s celým tělem od hlavy až po paty a soustřeďte se na uvolnění, které cítíte. Soustřeďte se na tento pocit a vnímejte, jak je příjemný.
Cvičení nakonec zakončete pomalým nádechem a výdechem, abyste si uvědomili přítomný okamžik.
3. Jóga, tai chi nebo čchi kung
Tai chi zlepšuje sílu, pružnost a rovnováhu
Stres zmírníte i komplexním přístupem v podobě cvičení, práce s dechem a myslí. Všechny tyto tři oblasti totiž nejlépe uvolníte třeba při józe. Její cvičební sestava se skládá z několika ásan, které se provádějí v souladu s dechem a jejich cílem je zlepšit sílu, pružnost a rovnováhu těla.
Podobně je na tom i čínské bojové umění tai chi. Při cvičení jeho pomalých a plynulých pohybů zapojíte do akce dech, tělesnou koordinaci i soustředění. Tai chi proto pomáhá uvolnit napětí, zlepšit pružnost i rovnováhu. Zároveň se při něm soustředíte na přítomný okamžik a zapomenete tak na starosti, které vás obklopují.
Podobně funguje i čchi kung relaxační technika, při které se pohyb kombinuje s dechovým cvičením a meditací. Toto cvičení se soustřeďuje na správný tok energie (qi) v těle a uvolnění bloků, které způsobují fyzické nebo psychické nepohodlí.
Kromě stresu ovlivňuje naši plodnost i spánek. Je vědecky prokázané, že kvalita spánku ovlivňuje náš imunitní systém, psychické zdraví, hmotnost, a dokonce i naši hormonální rovnováhu. Ženy, které spí málo nebo je jejich spánek narušený, mívají nepravidelný menstruační cyklus. Muži se zase potýkají s horšením kvality svého spermatu.
Se spánkem a hormonální rovnováhou souvisí i testosteron, který se v těle tvoří hlavně v noci a brzkých ranních hodinách během fáze hlubokého spánku. Vědci zjistili, že muži, kteří spí málo, nebo jejich spánek něco narušuje, mají až o 20 % nižší hladinu testosteronu.
Tipy pro lepší spánek:
- Dodržujte pravidelný režim: Vstávejte a choďte spát ve stejný čas.
- Vytvořte si klidné prostředí: Hluboký spánek podpoříte tichem a tmou.
- Omezte telefon a televizi: Modré světlo, které na nás působí hlavně z obrazovek televizí a mobilních telefonů, může narušit produkci melatoninu. Zkuste televizi vypnout a telefon odložit aspoň 1 hodinu před ulehnutím do postele.
Dopad toxinů z životního prostředí a tipy, jak snížit jejich vliv
Mezi další faktory, které přímo i nepřímo ovlivňují naši plodnost, patří životní prostředí. Toxiny z ovzduší, chemické látky v půdě nebo vodě můžou způsobovat celou řadu zdravotních potíží. A některé z nich pak následně ovlivní i náš reprodukční systém.
Odborníkům dělají vrásky na čele hlavně chemické látky, které narušují náš hormonální systém. Tyto látky ale prokazatelně ovlivňují taky imunitní systém, mozek nebo právě plodnost.
Mezi nejhorší chemické látky, které narušují náš hormonální systém, patří:
Toxiny z životního prostředí ovlivňují plodnost
- BPA: Neboli sloučenina bisfenol A, se používá při výrobě plastů, ze kterých se pak může uvolňovat do jídla a pití. Proto bychom se produktům s obsahem BPA měli vyhýbat. Zároveň plasty s bisfenolem A neohřívejte a jídlo z těchto obalů raději přendejte do skleněných nádob.
- DDT: Dichlordifenyltrichlorethan (DDT) je jedním z nejstarších a nejznámějších insekticidů, který byl kvůli negativním dopadům na životní prostředí zakázaný už koncem 60. let 20. století. Přesto ho v přírodě stále najdeme. Jeho přítomnost v našem okolí může ovlivňovat rostoucí počet spermií s nadbytečným počtem chromozomů, které po oplodnění způsobují potraty nebo porodní abnormality.
- Dioxiny: Tyto toxiny spolu s DDT patří k nejznámějším tzv. perzistentním organickým látkám, které díky své odolnosti vůči rozkladu v přírodě putují na velké vzdálenosti a můžou tak otrávit prostředí i tisíce kilometrů daleko od místa jejich zdroje. Hlavními zdroji dioxinů jsou spalovací procesy a chemický průmysl, kde se používá chlor. Lidé s dioxiny nejčastěji přichází do styku při konzumaci potravin.
- Těžké kovy: Těžké kovy jsou látky, které se přirozeně vyskytují v půdě a většinou nejsou nebezpečné. Řadíme k nim olovo, rtuť a kadmium. Pokud se těmto látkám budeme vystavovat dlouhodobě, můžou poškodit naši plodnost.
- Ftaláty: Ftaláty se přidávají do plastů za účelem lepší pružnosti a snížení tuhosti. Najdete je v plastových žaluziích, stavebních materiálech, sprchových závěsech nebo v nekvalitních hračkách a erotických pomůckách z PVC.
Skutečnost, že znečištěné ovzduší negativně ovlivňuje lidské zdraví, je známá věc. Jaký má ale dopad na naše geny a plodnost, se rozhodli prozkoumat až odborníci z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. Jejich dlouhodobá studie zaměřená na zdraví městských strážníků z Ostravy, Českých Budějovic a Prahy se zaměřila na metylace DNA a pohyb spermií.
„Metylace DNA zabraňuje jistým genům v aktivitě, přičemž hlavním smyslem je udržení jejich stability,“ vysvětluje pro začátek Kateřina Hoňková z Ústavu experimentální medicíny AV ČR.
Z metylace DNA můžeme vypočítat tzv. epigenetický věk, který může být odlišný od toho kalendářního. Epigenetický věk ovlivňuje náš životní styl, strava, fyzická aktivita a genetické predispozice. Můžeme s ním odhadnout délku života i předpoklady pro některá onemocnění.
Podle Kateřiny Hoňkové studie zjistila, že všichni městští strážníci měli epigenetický věk v průměru vyšší o 11 až 13 let, než byl ten kalendářní. Další zjištění se mezi strážníky z různých měst lišila.
Městští strážníci se zapojili do studie zaměřené na zdraví spermií
Například u ostravských strážníků vědci odhalili zvýšenou aktivitu genu XRCC5, který kóduje protein s opravnou funkcí. To je pozitivní mechanismus, který tyto muže chrání před poškozením DNA.
Na Ostravsku dlouhodobě čelíme vysoké míře znečištění, kterou mají na svědomí místní ocelárny a koksovny. Z vědeckých zjištění víme, že právě těžké kovy, pesticidy i organická rozpouštědla nepříznivě ovlivňují kvalitu spermií. Proto by se dalo předpokládat, že ostravští strážníci, kteří takto znečištěnému ovzduší čelí hlavně v zimním období, na tom budou s reprodukčním zdravím nejhůř. Opak je ale pravdou.
Vědci u strážníků z Ostravy zjistili, že i když jsou spermie na jaře pohyblivější, jejich trajektorie je méně efektivní než právě na podzim. Příčinou takto nesourodého pohybu je benzo[a]pyren, který se v ovzduší vyskytuje hlavně v zimě. Spermie, které vědci odebírali v březnu, se vyvíjely v lednu a únoru, protože jak už víme z předchozích kapitol, spermatogeneze trvá cca 72 dní.
Způsoby, jak snížit vliv toxinů z životního prostředí na reprodukční zdraví
I přes všudypřítomné toxiny v ovzduší, půdě i vodě existují účinné způsoby, jak předejít negativním dopadům na naše zdraví. Stačí, abyste dodržovali pár osvědčených rad:
- Dbejte na vyváženou stravu: Dieta bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné výrobky snižuje riziko obezity a s ní spojené negativní dopady na plodnost.
- Sportujte: Pravidelné cvičení pomáhá zlepšit krevní oběh a podílí se na regulaci váhy.
- Vyhýbejte se toxinům: Nepoužívejte pesticidy, chemické čisticí prostředky a vyhněte se těžkým kovům a dbejte i na kvalitní oblečení.
- Přestaňte kouřit: Chemické látky, které se při kouření uvolňují a pronikají tak do těla, mají prokázaný negativní dopad na zdraví i plodnost.
- Otestujte se na faktory životního prostředí: Pokud si myslíte, že jste byli vystaveni negativním faktorům životního prostředí, zeptejte se svého lékaře na možnosti testování.
Přehled častých fyziologických příčin mužské neplodnosti
Pokud se vám i přes upravenou životosprávu nedaří zplodit potomka, na vině může být řada genetických, fyziologických nebo degenerativních onemocnění. Nemalou roli při rozmnožování hraje i věk. My se teď podíváme na nejčastější příčiny mužské neplodnosti a řekneme si, co s tím.
Nejčastější důvody neplodnosti u mužů jsou:
Varikokéla
Vyšetření varikokély
Varikokéla představuje rozšíření žil varlete, které může způsobovat bolesti, neplodnost, nebo dokonce pokles hladiny mužských hormonů. Varikokélu nejčastěji diagnostikují urologové nebo andrologové. Vyšetření se provádí jak pohmatově, kdy pacienta vyšetří vleže nejdříve v klidu, pak při zvýšeném vnitrobřišním tlaku a nakonec vestoje. Poté následuje ultrazvukové vyšetření, na základě kterého se stanoví stupeň varikokély. Ta se následně léčí buď chirurgicky, nebo endovaskulárně. Oba způsoby léčby se zakládají na přerušení žilního toku ve spermatických žilách.
Kryptorchismus
Kryptorchismus je vrozená vada, kvůli které nedojde k sestoupení varlete do šourku. Pro správný vývoj varlete a tvorbu spermií je potřeba cca o 2–3 °C nižší teplota, než je ta tělesná. A pokud varle nesestoupí do 2. roku života dítěte, dochází k nevratným změnám. Navíc, pokud je kryptorchismus oboustranný, nebo se zanedbá léčba, zůstane muž neplodný.
Léčba nesestouplého varlete je chirurgická a musí se provést nejpozději do 1,5 roku dítěte.
Hormony
Hormony jsou z hlediska plodnosti a vývoje pohlavních orgánů nenahraditelné. Jejich řídícím centrem v těle je hypothalamo-hypofyzární-gonadální osa.
Hypothalamus (část mezimozku) produkuje tzv. gonadoliberiny (GnRH), které jsou důležitou součástí produkce dalších hormonů, jako je FSH (folikulostimulační hormon) a LH (Luteinizační hormon), protože stimuluje jejich tvorbu. Množství gonadoliberinů upravuje hladinu testosteronu. Hormony FSH a LH se potom transportují do krevního oběhu a ovlivňují pohlavní žlázy (varlata).
Všechny tyto hormony musí být v rovnováze. Pokud nejsou (dojde k jejich snížení nebo zvýšení), začnou se v těle abnormality nebo nádory, které pak způsobí neplodnost.
Genetika
U cca 5 % mužů způsobují neplodnost genetické faktory. Aspoň k takovému závěru došli odborníci ve studii The genetic causes of male factor infertility: a review.
Mužům s vážnějšími abnormalitami ve spermiogramu se proto doporučuje vyšetření karyotypu neboli všech chromozomů v buněčném jádře spermie. Mezi nejčastější genetické příčiny mužské neplodnosti totiž patří Klinefelterův syndrom, mikrodelece na chromozomu Y, cystická fibróza aj.
Záněty močových cest a další infekce
Plodnost můžou ovlivnit i infekce pohlavních orgánů
Nejčastějšími příčinami infekce močových cest jsou bakterie rodu Klebsiella, Proteus nebo Staphylococus. Lékaři se taky často setkávají s pohlavně přenosnými infekcemi, kam patří chlamydie, ureaplasma nebo mycoplasma.
Muže ale můžou postihnout i např. záněty nadvarlat, které jsou častější u mužů mladších 35 let. U této věkové skupiny se infekce nadvarlat dává často do spojitosti s onemocněním některou ze sexuálně přenosných chorob.
K dalším nepříjemným onemocněním patří Uretritida (zánět močové trubice), Orchitida (jako doprovodné onemocnění zarděnek nebo příušnic) nebo Prostatitida neboli zánětlivé onemocnění předstojné žlázy.
Absence orgánů
Absence mužských pohlavních orgánů je velice vzácná a dochází k ní už při embryonálním vývoji. Při této genetické poruše dochází nejčastěji k tomu, že muži úplně chybí jedno nebo obě varlata (nejde ale o kryptorchismus).
Muž s touto vrozenou vadou může mít ostatní pohlavní orgány vyvinuté, ale z důvodu chybějícího jednoho nebo obou varlat může mít potíže při plánování rodičovství.
Onkologická léčba
Chemoterapie, radioterapie nebo jejich kombinace snižují počet spermií, poškozují jejich pohyblivost a způsobují poruchy DNA. Proto se mužům při diagnostikování rakoviny často doporučuje zmražení spermií ještě před zahájením onkologické léčby. Možnost obnovení tvorby spermií a jejich oplodňovací schopnost je totiž po léčbě rakoviny nejistá. Důležitou roli při ní hraje typ nádoru, stádium nemoci, věk pacienta a způsob léčby.
Jak věk ovlivňuje kvalitu a počet spermií?
Nejlepší věk pro zakládání rodiny je u mužů 18 až 30 let.
S věkem u mužů přirozeně klesá hladina testosteronu, která do značné míry ovlivňuje produkci spermií. A i když nám praxe ukazuje, že muži jsou schopni zplodit dítě i po šedesátce, není výjimkou, že jejich plodnost skončí už po čtyřicítce.
„Kolem 40 let začíná být muž z reprodukčního hlediska daleko méně zajímavý. Stejně jako u žen platí, že ideální doba, kdy by měli plodit děti, je mezi 18 až 30 lety,“ říká urolog MUDr. Viktor Vik z kliniky Gennet.
Profesor MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc., ve svém článku Endokrinologie stárnutí vysvětluje, že s rostoucím věkem klesá hladina testosteronu. Na rozdíl od žen ale mužům ubývá jejich hlavní pohlavní hormon pomaleji a v delším časovém úseku. U většiny mužů ve věku od 30 do 70 let vidíme, že jim hladina celkového testosteronu klesá o 0,4 % za rok.
Dále doktor Luboslav Stárka ale zmiňuje, že až 20 % mužů ve věku nad 75 let má hladinu testosteronu srovnatelnou s mladými muži. To je způsobeno tím, že jsou nositeli tzv. genu pro dlouhověkost, který zpomaluje apoptózu (programovanou buněčnou smrt).
S věkem související úbytek testosteronu způsobuje u mužů celou řadu změn. Mezi ty nejčastější patří: hromadění tuku v oblasti břicha, úbytek svalové hmoty, snížené libido, nespavost a nízký zájem o sexuální aktivitu. Můžou se ale objevit taky příznaky deprese a pocit strachu. To vše pak ovlivňuje taky kvalitu spermií.
Udržováním zdravého životního stylu, ale můžete úbytek testosteronu zpomalit. Abyste si udrželi zdravou hladinu testosteronu v krvi, stačí jíst potraviny bohaté na zdravé tuky (např. avokádo a ořechy), pravidelně sportovat, vyvarovat se stresu a dopřát si taky kvalitní spánek.
Přehled vyšetření a možností lékařských zásahů
Pokud nepočnete potomka během 1 roku snažení, obraťte se na lékaře
Neplodnost definuje Světová zdravotnická organizace (WHO) jako stav, kdy
partnerský pár není schopný počít dítě i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu minimálně 1 roku.
Pokud se proto snažíte o dítě už aspoň 12 měsíců a nedaří se vám to, je čas zvážit lékařské vyšetření. Těch existuje celá řada a výhodou mužů je, že všechna tato vyšetření se dělají neinvazivně – pomocí odběru vzorku ejakulátu.
V podstatě existují 4 základní vyšetření kvality spermií:
1. Spermiogram
Spermiogram je základní neinvazivní vyšetření, které odhalí případnou neplodnost. Vzorek ejakulátu doporučuje WHO ve svém 6. vydání manuálu z roku 2021 odebírat pomocí masturbace po minimálně 2 až maximálně 7denní abstinenci. Vyšetření vzorku pak probíhá ideálně do 30 minut, maximálně do 60 minut od jeho získání.
Spermiogram vyhodnotí objem ejakulátu, počet a pohyblivost spermií. Dokáže ale zhodnotit i tvar hlaviček, krčků a bičíků spermií. Na vyšetření spermiogramu vás může odeslat gynekolog vaší partnerky, váš urolog, případně jiný specialista.
2. Průtoková cytometrie
Průtoková cytometrie se při laboratorním vyšetření spermatu provádí za účelem diagnostiky kvality DNA, integrity akrozomu a odhalení apoptických spermií.
„Apoptické spermie jsou buďto poškozené, nebo nepotřebné a organismus by je za normálních okolností sám zahubil. Část těchto spermií, obzvlášť ty v raném stádiu buněčné smrti, je však morfologicky i pohybově v pořádku.“ vysvětluje embryoložka Sylvie Hlaváčová z institutu reprodukční medicíny Unica.
Průtoková cytometrie tak pomáhá odhalit pacienty s rizikem snížené plodnosti, kteří pak podstupují vyšetření u androloga.
3. Diagnostika fragmentace DNA spermií
Diagnostika fragmentace DNA spermií je důležitým doplňujícím vyšetřením, které zkoumá stav DNA ve spermiích. Ta bývá nejčastěji negativně ovlivněná v souvislosti s vysokým věkem partnera.
Za DNA fragmentaci lékaři považují jakékoliv poškození chemické struktury a stavby DNA. Spermie s fragmentovanou DNA ovlivňuje vývoj embrya.
4. Genetické testy
Zhruba 5 % mužské neplodnosti způsobují genetické faktory, kam řadíme chromozomální vady nebo mutace jednotlivých genů. Potřebu genetických testů stanovuje lékař na základě celkové anamnézy páru, u kterého se odhalí např. patologický spermiogram, opakované potraty nebo genetická onemocnění v rodině.
____________________________________________________________________
ZDROJE
- CHALUPA, J. Nové laboratorní přístupy pro diagnostiku a léčbu mužské neplodnosti. Online. Bakalářská práce. Brno: Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. 2024. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/gi3u8/.
- ČMIELOVÁ, V. Vliv věku na fertilitu u mužů a jeho důsledek pro embryogenezi. Online. Bakalářská práce. Brno: Masarykova univerzita, Přírodovědecká fakulta. 2021. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/sny36/https://is.muni.cz/th/sr4xy/BP_Tereza_KRAMAROVA.pdf
- HOROVÁ, M. Mužská plodnost. Online. Bakalářská práce. Pardubice: Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická. 2024. Dostupné z: https://theses.cz/id/4tfbnx/.
- KRTIČKOVÁ, B. Vliv stresu na mužskou neplodnost. Online. Bakalářská práce. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta. 2011. Dostupné z: https://theses.cz/id/ek2msw/.
- Gundersen, T. D., Jørgensen, N., Andersson, A., Bang, A. K., Nordkap, L., Skakkebæk, N. E., Priskorn, L., Juul, A., & Jensen, T. K. (2015). Association between use of marijuana and male reproductive hormones and semen quality: a study among 1,215 healthy young men. American Journal of Epidemiology, 182(6), 473–481. https://doi.org/10.1093/aje/kwv135
- Chavarro, J. E., Toth, T. L., Sadio, S. M., & Hauser, R. (2008). Soy food and isoflavone intake in relation to semen quality parameters among men from an infertility clinic. Human Reproduction, 23(11), 2584–2590. https://doi.org/10.1093/humrep/den243
- Hrubeš, J. (n.d.). Dioxiny. https://arnika.org/toxicke-latky/nase-temata/toxicke-latky/dioxiny
- O’Brien, K. L. O., Varghese, A. C., & Agarwal, A. (2010). The genetic causes of male factor infertility: A review. Fertility and Sterility, 93(1), 1–12. https://doi.org/10.1016/j.fertnstert.2009.10.045
- Stárka, L. (2005). Endokrinologie stárnutí. Interní Medicína pro Praxi, 4(6), 280–289.
- Melnikovova I., Fait T., Kolarova M., Fernandez EC., Milella L. Effect of Lepidium meyenii Walp. on Semen Parameters and Serum Hormone Levels in Healthy Adult Men: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Pilot Study. Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:324369. doi: 10.1155/2015/324369. Epub 2015 Sep 1. PMID: 26421049; PMCID: PMC4569766.
- Trávník, P. (2019). Genetic impact on spermatogenesis. Urologie pro praxi, 20(3), 129–132. https://doi.org/10.36290/uro.2019.062
- Rumpala, N. (2024, June 7). Spermatogeneze: Na čem závisí tvorba zdravých a silných spermií? Erekce.cz. https://www.erekce.cz/spermatogeneze/
- Gregová, M. D. (2023, August 14). Zvládání stresu - 5 účinných relaxačních technik - Fyzio svět | Praha. Fyzio Svět – Fyzioterapie a Rehabilitace | Praha 7. https://www.fyziosvet.cz/clanky/zvladani-stresu-5-ucinnych-relaxacnich-technik/
- Vokounová, K. Vliv stravy na kvalitu spermií. Online. Medicínské centrum Nutriční poradenství v Praze. Dostupné z: https://www.mc-praha.cz/mcp/wp-content/uploads/2020/12/Spermie.pdf
- Jak zlepšit spermiogram? Pomoci může úprava stravy. Fakultní Nemocnice Olomouc. https://www.fnol.cz/aktuality/jak-zlepsit-spermiogram-pomoci-muze-uprava-stravy
- Otehotnet.Cz. (2020, March 11). JAK PROBUDIT MUŽSKOU PLODNOST a ZVÝŠIT KVALITU SPERMIÍ? otehotnet.cz. https://www.otehotnet.cz/clanky-a-rady/jak-probudit-muzskou-plodnost-a-zvysit-kvalitu-spermii/
- Spánková deprivace snižuje plodnost – Zdravá Spermie. (n.d.). https://www.zdravaspermie.cz/aktuality/spankova-deprivace-snizuje-plodnost/
- www.MeDitorial.cz. (n.d.). Vlastnosti ejakulátu | Sexuální poruchy muže | Pacienti - Sexuologická společnost ČLS JEP. https://www.sexuologickaspolecnost.cz/vlastnosti-ejakulatu
- Precizní výběr spermie často představuje jedinou šanci na dítě | UNICA Praha a Brno, Česká republika. (2020, June 6). UNICA Praha a Brno. https://www.unica.cz/blog/precise-selection-of-sperm-often-represents-the-only-chance-for-the-child
- Škodlivé látky v ovzduší způsobují neefektivní pohyb spermií - Akademie věd České republiky. (n.d.). https://www.avcr.cz/cs/o-nas/aktuality/Skodlive-latky-v-ovzdusi-zpusobuji-neefektivni-pohyb-spermii/
- Má životní prostředí vliv na vaši plodnost? | UNICA Praha a Brno, Česká republika. (n.d.). UNICA Praha a Brno. https://www.unica.cz/blog/does-living-environment-affect-your-fertility
- Psychické aspekty mužské neplodnosti – Zdravá Spermie. (n.d.). https://www.zdravaspermie.cz/aktuality/psychicke-aspekty-muzske-neplodnosti/
- Gynem. (n.d.). Potraviny, které podporují plodnost muže. GYNEM | IVF CENTRUM | GYNEKOLOGIE. https://gynem.cz/blog/potraviny-ktere-podporuji-plodnost-muze
- ePsychologie.cz. (2024, February 16). Meditace proti stresu - ePsychologie.cz. https://epsychologie.cz/meditace-proti-stresu-efektivni-strategie/