Sex po porodu: Vše, co potřebujete vědět o návratu k intimnímu životu
Sex po porodu je velké téma pro všechny páry, kterým se narodilo miminko. Poradíme vám proto, jak s ním začít a co od něj očekávat.
OBSAH
- Kdy je bezpečné začít se sexem po porodu
- Fyzické změny po porodu a jak ovlivňují sex
- Psychologické bariéry, které brání návratu k sexu
- Jak komunikovat s partnerem o sexu po porodu
- Jak zvýšit sexuální potěšení po porodu
- Cvičení na posílení pánevního dna
- 5 nejlepších sexuálních poloh po porodu
Sex po porodu je velký životní milník, který se snažíte překonat i navzdory všem překážkám, mezi které patří: hojení, únava z péče o miminko, hormonální změny i nižší sebevědomí. Spousta z vás má z něj obavy a ptáte se samy sebe: Bude to bolet? Budu se partnerovi ještě líbit? Co když to nepůjde? A kdy máme se sexem začít?
Lékaři obecně doporučují začít se sexem nejdříve po 6 týdnech po porodu. Je nutné si totiž uvědomit, že tzv. čtvrtý trimestr je pro ženu hodně náročný, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Souznění s novou životní rolí matky v kombinaci s hojením poporodních zranění vyžaduje čas, trpělivost a klid. Společně se proto podíváme, jak na to.
Kdy je bezpečné začít se sexem po porodu
Sex po porodu je velký partnerský milník
Každá žena je jiná, a proto i doba pro obnovení sexuálního života po porodu může trvat týdny až měsíce. Většina žen ale obnoví svůj intimní vztah s partnerem po gynekologické kontrole na konci šestinedělí. Vše se ale odvíjí od celkového fyzického a psychického stavu ženy. Spousta žen po porodu čelí sníženému sexuálnímu apetitu, který způsobují hormonální změny i únava z péče o dítě.
To, za jak dlouho se k sexu vrátíte, ovlivňuje i kojení. Kojící ženy obnovují sexuální život později, sex praktikují méně často a nemívají při něm orgasmus. Pravděpodobnou příčinou této sexuální dysfunkce je oxytocin, který se při sexu vyplavuje do těla a vyvolává bolestivé děložní křeče.
Za dalšího viníka sexuální dysfunkce po porodu můžeme označit prolaktin. Jeho vysoká hladina v těle snižuje přirozenou lubrikaci vaginy a tato tzv. postnatální vaginální suchost způsobuje bolest při sexu. S tímto problémem si ale díky správně zvolenému lubrikačnímu gelu hravě poradíte. V Růžovém slonovi doporučujeme maminkám sáhnout po šetrném lubrikantu Sexy Elephant Natural, který je speciálně vyvinutý pro ženy v těhotenství a po porodu nebo v menopauze.
Rozsáhlý průzkum zpracovaný společností Murdoch Children’s Research Institute v Austrálii zjistil, že 41 % prvorodiček mělo sexuální pauzu 6 týdnů po porodu a pak se bez problémů vrátily k sexuálnímu životu. Dále z dotazníku vyplynulo, že v období 12 týdnů po porodu praktikovalo sex skoro 78 % žen. Do půl roku už to bylo 98 % matek.
Průzkum taky odhalil, že čím je matka starší a prodělala porod císařským řezem, návrat k sexu jí trvá déle. Ve věkové skupině kolem 35 let mělo po 6 týdnech sex s partnerem 40 % žen, zatímco ve věkové skupině 18–24 let to bylo více než 63 % rodiček.
V případě potíží se obraťte na odborníka
MUDr. Pavel Tomeš k tématu dodává: „Hodně záleží na tom, jaký vztah k sexu měly ženy před porodem. Tam, kde byl kladný, tak se ženy snaží obnovit sexuální aktivity dříve. Většinou po císařském řezu začínají ženy se sexem rychleji než po vaginálním porodu." A samozřejmě platí, že v případě jakýchkoli pochybností byste se měly obrátit na svého ošetřujícího gynekologa. Ten je vyšetří a poradí jim správný postup při péči o intimní partie.
A jak říká gynekoložka Petra Vrzáčková v podcastu Jiné stavy: „Po 6 týdnech po porodu by se při sexu neměla objevovat krev. Ve chvíli, kdy mám sex s partnerem, bolí mě to, pálí mě to a ještě u toho krvácím, tak to není v pořádku.“
Odbornou pomoc proto vyhledejte ve chvíli, kdy bolest při sexu přetrvává delší dobu nebo pokud cítíte psychický blok. V takovém případě doporučujeme, abyste se obrátily na svého gynekologa nebo vyhledaly sexuologa, případně psychologa.
Fyzické změny po porodu a jak ovlivňují sex
Porod je sice krásný a přirozený, přesto ale ženu stojí hodně síly a energie. Po porodu se proto u vás projeví řada emočních i fyzických změn, které ovlivní vaši celkovou pohodu, sebevědomí, zdraví i sexuální život.
Nejčastěji se v období po porodu vyskytuje pokles libida i orgasmů. Sex bývá často nepříjemný, protože ho doprovází pocity bolesti a diskomfortu. V prvních 3 měsících po porodu se tato forma sexuální dysfunkce objevuje až u 83 % žen. Po půl roce trápí stále cca 34 % žen a u některých sexuální potíže přetrvávají až po dobu 4 let.
Mezi nejčastější tělesné změny, které po porodu ovlivňují sex, patří:
1. Povolené pánevní dno
Povolené pánevní dno po porodu trápí spoustu maminek
Pánevní dno je během těhotenství a porodu extrémně namáhané, protože udržuje stabilitu těla, podpírá bříško i s miminkem a při porodu se pak uvolňuje a natahuje, aby mohlo dítě projít porodními cestami. Než se pak částečně obnoví elasticita a pevnost pánevního dna, trvá to několik týdnů.
Mezi hlavní příznaky ochablého pánevního dna patří inkontinence, hemoroidy, bolesti v bederní oblasti nebo bolestivá menstruace. Povolené pánevní dno dokonce negativně ovlivňuje sexuální život. Po vaginálním porodu zůstává vagina prostornější a její vchod je volnější. Žena tak v některých případech nedokáže pořádně stisknout partnerův penis a vzniká tak tzv. syndrom ztraceného penisu (the lost penis syndrome). Oba partneři tak ztrácí prožitek ze sexu.
2. Trhliny a nástřih hráze (epiziotomie)
Epiziotomie, lidově nazývaná jako nástřih hráze, je chirurgické zvětšení vaginálního vchodu. Provádí se nejčastěji jako prevence hlubšího poranění nebo pro urychlení druhé doby porodní.
Nástřih bývá v prvních dnech po porodu silně bolestivý, a i když se časem bolest mírní, ženy ji často pociťují i několik měsíců po skončení šestinedělí. K možným fyzickým dopadům epiziotomie patří tzv. dyspareunie (bolest při sexu) nebo aktivní jizva, která po zhojení nepruží a bolí.
Jizva po zhojeném nástřihu často ovlivňuje i sebevědomí. Čerstvé maminky se pak v důsledku studu nebo strachu, jestli se ještě partnerovi budou líbit, při sexu pořádně neuvolní. To pak vede k častým sexuálním dysfunkcím.
Podobné problémy v poporodním sexuálním životě způsobují i samovolně vytvořené porodní trhliny v okolí vaginy a hráze. O tom, do jaké míry porodní poranění ovlivňují bolestivost při sexu, rozhoduje jejich hloubka a celková velikost, kterou lékaři rozdělují do tří stupňů podle závažnosti. Dr. Lisa B. Signorello, ve svém výzkumu Postpartum sexual functioning and its relationship to perineal trauma: a retrospective cohort study of primiparous women v roce 2001 odhalila, že prvorodičky, které během porodu utrpěly poranění II. stupně, cítily bolest při sexu až 2,8x častěji než ženy s rupturami I. stupně. U prvorodiček s poraněním III. stupně to bylo až 7,8x častěji.
3. Zvětšená prsa
Zvětšená prsa bolí a spouští laktaci i při sexu
Už v době těhotenství, ale hlavně po porodu se vám zvětšují prsa tím, jak se v prsních žlázách začíná tvořit mateřské mléko. Spousta párů je pak při sexu překvapená, když zjistí, že při prudších pohybech prsa bolí. Navíc se během vzrušení samovolně spouští laktace. Vylučování malého množství mléka z prsů způsobuje zvýšená hladina hormonu oxytocinu a prolaktinu, která se zvedá při stimulaci prsou a po orgasmu.
K tomuto tématu se v podcastu Jiné stavy vyjádřila i gynekoložka a sexuoložka Petra Vrzáčková: „Vytékající mléko z prsou se při sexu objevuje nejen při dráždění, ale i při vzrušení nebo orgasmu. A je fajn, když si ti lidi řeknou: ‚Tak fajn, tohle je teď součást našeho života a není to nic nebezpečného, prostě se to stane.‘ Je to pravda, můžou být překvapený oba dva, že se to může stát. Není se ale za co stydět, je to přirozené. Existuje i řada mužů, které to vzruší.“
4. Jizva po císařském řezu
O porodu císařským řezem můžeme hovořit jako o velké břišní operaci, při které lékař rozřízne 7 vrstev tkáně (kůži, podkožní tuk, fascie, svaly, pobřišnici, dělohu a plodový vak). A i když se jizvy po císařském řezu hojí většinou dobře a rychle, přesto může dojít k srůstům (tzv. fibróznímu zjizvení) nebo ke keloidním jizvám (hypertrofované a ztvrdlé jizvy). Tyto komplikace pak způsobují bolest nejen při sexu, ale i při běžných aktivitách.
Dalším častým překvapením u maminek, které rodily císařským řezem, bývá fakt, že i když nedošlo k vaginálnímu poranění, tak i sex po císaři někdy bolí. Za to můžou hormony (vysoká hladina prolaktinu a málo estrogenu), které způsobují menší prokrvení intimních partií a nižší míru přirozené lubrikace.
K tomu je dobré si taky uvědomit umístění jizvy po císařském řezu, která se většinou nachází na rozhraní podbřišku, těsně nad ochlupením. Hojení rány proto probíhá v těsné blízkosti děložního čípku a samotné vaginy. Průnik, prokrvení i penetrační pohyby při sexu proto můžou způsobovat bolest v podbřišku.
5. Vaginismus
Vaginismus je stav, při kterém dochází k samovolnému stažení svalů dolní třetiny vaginy. Toto křečovité sevření svalů znemožňuje sex, i když si ho žena přeje. Každý pokus o penetraci proto končí nezdarem a narůstající frustrací u obou partnerů.
Vaginismus se dělí na dva typy: primární a sekundární. Primární vaginismus se objevuje u žen, které ještě neměly sex a nepenetrovaly se ani jiným způsobem (prsty, erotickou pomůckou aj.). Sekundární typ se může projevit v průběhu života u jakékoliv ženy. Často k sekundárnímu vaginismu dochází po traumatickém porodu, negativní sexuální zkušenosti nebo gynekologické operaci.
Při podezření na vaginismus by se ženy měly obrátit na svého gynekologa. Ten je vyšetří a zhodnotí svalové napětí jejich vaginy. Pokud se podezření na vaginismus potvrdí, musí žena začít trénovat uvolňování svalů. Pro pozvolné roztahování vaginálního vchodu se hodí sada vaginálních dilatátorů Colors Power, která je určená pro každodenní trénink. Díky vaginální dilataci si ženy vytvoří nové svalové vzpomínky na penetraci a tím umožní průnik prstem nebo penisem.
Psychologické bariéry, které brání návratu k sexu
Vaše psychika je po porodu vystavena velké zátěži. V těle dochází k bouřlivým hormonálním výkyvům, které vám pomáhají s přípravou na mateřskou roli. Kombinace fyzické a emoční zátěže představuje pro každou ženu obrovský stres. Proto až 80 % maminek v prvních dnech po porodu zažívá tzv. poporodní blues, který většinou odezní do 2 týdnů. Vystřídat ho ale může poporodní deprese, která ženy zpravidla postihne nejpozději do 1 roku po porodu. U 0,1 % rodiček se vyskytne závažná komplikace v podobě poporodní psychózy (laktační psychózy).
Nízké sebevědomí snižuje libido
Psychická pohoda po porodu úzce souvisí s vaší osobností, zkušenostmi s péčí o dítě nebo s kvalitou rodinné podpory. Přehnaně vysoká očekávání od sebe sama, nedostatečná pomoc od partnera a rodiny nebo těžká socioekonomická situace vede k psychickému vypětí a zhoršenému duševnímu zdraví.
Dalším faktorem, který ovlivňuje vaši psychickou stránku, jsou tělesné změny. Strie, celulitida, vypouklé bříško, vaginální jizvy nebo jizva po císařském řezu vás obvykle znejistí. Nepřipadáte si krásné a bojíte se, co na vaše nové tělo řekne partner. Ženy, u kterých došlo k poranění nebo povolení pánevního dna, se stydí i za únik moči a bojí se inkontinence při sexu. Některé novopečené maminky mají dokonce strach z dalšího otěhotnění.
Všechny tyto a další vlivy, které ovlivňují psychickou pohodu žen po porodu, zkoumali v roce 2018 odborníci v čele s lékařem José-Matías Triviño-Juárezem. Jejich studie Resumption of intercourse, self-reported decline in sexual intercourse and dyspareunia in women by mode of birth: A prospective follow-up study odhalila, že mezi faktory způsobující ženské sexuální potíže po porodu patří:
- nedostatek času pro intimnosti a obnovení sexuálního života partnerů po porodu,
- kojení (způsobující sníženou sexuální touhu a nižší vzrušivost),
- strach z opětovného otěhotnění,
- stres a únava vyplývající z péče o dítě,
- nespokojenost s tělesnými změnami během těhotenství a porodu,
- úzkost a deprese.
Maminky, pro své partnery jste stále krásné
Jak se s tím vším ale vyrovnat a zbavit se zábran, které vám brání v návratu k sexuálnímu životu? Na to odpovídá v podcastu Jiné stavy gynekoložka a sexuoložka Petra Vrzáčková: „Ženy se hodně bojí toho, jak po porodu vypadají, ale z praxe můžu říct, že většina mužů tohle vůbec neřeší, protože pro ně je to pořád jejich krásná žena a to, že má někde nějakou drobnou jizvičku, pro ně není podstatné.“
Podle odborníků nespokojenost se svým tělem po porodu může mít velký dopad na partnerský vztah. Pocit nízkého sebevědomí, neatraktivnosti a stud za své tělo někdy vede k odmítání sexu, zhoršení komunikace ve vztahu a narůstající frustraci u obou partnerů. Osvědčeným způsobem, jak tato psychická trápení překonat, je otevřená komunikace, sebeláska, podpora partnera, případně vyhledání odborné pomoci.
Jak komunikovat s partnerem o sexu po porodu
Otevřená komunikace je klíčem ke spokojenému vztahu
MUDr. Jennifer Wider říká, že: „První sexuální zkušenost po porodu, ať už žena prošla jakýmkoliv typem porodu, je vždy velice fyzicky i psychicky zatěžkávací. Důležitá je především otevřená komunikace mezi partnery, která pomáhá eliminovat emocionální problémy, které se mohou vyskytnout.“
S prvním sexem po porodu souvisí celá řada obav a nejistot, které vyplývají z fyzických i psychických změn v průběhu těhotenství a po porodu. Spoustě maminek se do sexu „nechce“ jednoduše proto, že jsou vyčerpané péčí o miminko. I po zahojení poranění často cítí vaginální diskomfort, který je od intimností odrazuje. Nejsou v tom ale samy. I někteří muži prožívají stejné obavy z obnovení sexuálního života jako jejich ženy.
Pánové se nejčastěji bojí, že své partnerce při sexu ublíží. Občas se dokonce u mužů, kteří byli u porodu přítomni, rozvine tzv. Madonin komplex. Při něm už partner svou ženu nevnímá jako milenku, ale vidí ji jako matku.
Jak komunikovat s partnerem o svých potřebách po porodu?
Základním stavebním kamenem spokojeného partnerského života je komunikace. Udělejte si s partnerem na sebe čas, vezměte si k hovoru třeba něco dobrého k jídlu a pití a otevřeně si promluvte o svých pocitech a potřebách.
1. Pocity
Mluvte o svých pocitech
Spousta žen po porodu čelí nízkému sebevědomí. Dámy, svěřte se svému partnerovi, co vás trápí. Ať už jsou to pochyby o tom, jaká jste matka, nebo jestli jste pořád hezká. A nestyďte si říct partnerovi o pomoc při péči o miminko i o sebe. Pokud vás už dlouho nepochválil nebo nevysekl kompliment, jak vám to po ránu sluší, řekněte mu to. Pak už pro vás bude snazší mluvit i o těžších tématech jako třeba právě sex a strach z bolesti nebo z toho, co tomu partner řekne, až uvidí jizvu po nástřihu.
2. Mazlete se
Jak říká psychoterapeutka Martina Venglářová: „...Myslím, že je strašně fajn nezapomenout na to, že nejerotičtější je sedět spolu, dotýkat se, sdílet, bavit se spolu, protože velmi často ke mně přijdou klienti, kteří projdou gynekologií, urologií, sexuologií a všude dostanou zprávu, je to v hlavě. A je to časté. Zapomínáme se na sebe ladit. Když mám 20 minut volna, tak je nemůžu vyplnit tím, že hned začnu nějakým sexem. Spíš si potřebuju sednout, budeme se hladit, budeme si povídat a třeba k tomu dojde, nebo ne.“
Muži se na rozdíl od žen dokážou vzrušit mnohem jednodušeji. Stačí jeden erotický podnět a jsou připraveni jít do akce. Aby se ale vzrušila i žena, musí se doslova přepnout z role matky do role partnerky a milenky. V tu chvíli musí taky zapomenout na všechny starosti o péči o miminko a zahnat další rušivé myšlenky jako otázky: co dítě dělá, nepláče?, nemá hlad?. Až potom může pocítit nějaké vzrušení.
3. Plánujte
Sex si naplánujte
Po narození miminka se celý váš svět začne točit kolem něj. Najít volnou minutku jen pro sebe nebo na sex není jednoduché. Proto si čas na erotické hrátky naplánujte!
Frekvence plánovaných sexuálních aktivit je u každého páru individuální. Někdo se na sex po porodu vrhne 1x týdně, někdo 1x měsíčně. Promluvte si s partnerem o svých potřebách a nezapomeňte, že orální sex je taky sex. Ne vždy při sexuálních hrátkách musí dojít k penetraci.
Rodičovské intimní chvilky zkuste plánovat přes den, kdy hlavně ženy nebudou ještě tak vyčerpané po celodenní péči o dítě. Využijte chvíle, kdy jde miminko spát, nebo si domluvte hlídání.
4. Zpětná vazba
Při rozhovoru a pak i při sexu nezapomínejte na zpětnou vazbu. Řekněte si vzájemně, co se vám líbí. Pochvalte partnera za jeho něžný přístup, poproste ho, ať vás masíruje o něco déle, a nezapomeňte mu říct, že je sexy.
Lidé mají obecně tendenci opakovat chování, za které jsou chváleni. Komplimenty navíc povzbuzují sebevědomí a podporují pocit celkové spokojenosti ve vztahu.
5. Bezpečnost
Ochranu používejte i v době kojení
Nezapomeňte si před sexem promluvit taky o bezpečnosti a domluvte se s partnerem na ideálním způsobu ochrany před dalším těhotenstvím. I když se říká, že kojení je přirozený způsob antikoncepce, nemůžete se na to spolehnout. I v šestinedělí můžete otěhotnět.
Možností, jak se před neplánovaným těhotenstvím ochránit, je spousta. Od kondomu, pesaru, spermicidního gelu až po hormonální antikoncepci.
Jak zvýšit sexuální potěšení po porodu
Maminky často pociťují snížení libida, vyčerpání, strach z bolesti nebo celkovou úzkost z mateřství. Dále se ženy setkávají i s tím, že zhojené jizvy v intimních partiích jsou buď až moc citlivé, bolavé, nebo naopak necitlivé. V důsledku hormonálních změn a zahojených poranění prožívají ženy při sexu po porodu diskomfort a bolest. Může se objevit i mírné krvácení po sexu, které způsobují drobné oděrky a trhlinky. Ty vznikají při penetraci nejčastěji v souvislosti s vaginální suchostí.
„Myslím, že je hodně důležité, aby ženy věděly, že při kojení je poševní sliznice křehká a slabá, tenká. A je to vlivem hormonálních změn. Dneska se hodně propagují lubrikanty, kyselina hyaluronová apod., což je skvělá pomoc, ale nemusí to vůbec stačit právě při tady těch stavech, kdy ta hladina estrogenu je na úrovni ženy po menopauze. Ve chvíli, kdy chci sexuálně fungovat a nemám dost vlastních estrogenů, tak by se ženy měly obrátit na svého gynekologa, který jim předepíše lokální estrogen ve formě mastí nebo globulí, které dobře fungují na sliznice a nedostávají se do mléka a nedělá se z nich ani nádor na prsu,“ radí v podcastu Jiné stavy gynekoložka a sexuoložka Petra Vrzáčková
Pro udržení partnerské pohody doporučuje porodník Antonín Pařízek oboustranně konzumovaný sex, při kterém oba partneři prožívají vzrušení a cítí se příjemně. Případně navrhuje i jednostranný sex, při kterém žena uspokojuje partnera nekoitálně, a dodává, že kvůli přechodnému sexuálnímu nesouladu by partneři neměli dopustit, aby došlo k poškození jinak dobře fungujícího vztahu.
Tipy pro lepší sex po porodu
Kromě lubrikačních gelů a estrogenových krémů si s partnerem můžete zlepšit prožitky ze sexu i dalšími fígly. Zkuste třeba:
Pro lepší prožitek ze sexu někdy stačí udělat málo
- sex plánovat dopředu,
- věnujte se sexuálním hrátkám přes den,
- dopřejte si dlouhou předehru a masáž,
- domluvte si hlídání miminka,
- zkoušejte nové polohy,
- vyzkoušejte sexting,
- mazlete se,
- flirtujte spolu,
- dopřejte si společnou sprchu,
- vyzkoušejte erotické pomůcky.
Erotické hračky pro zpestření a vylepšení sexuálního života používá většina párů. Bez ohledu na to, jestli děti mají, nebo ne. A pokud jste sexuální pomůcky ještě nikdy nepoužívali, tak po porodu je ten správný čas, kdy s nimi začít.
Hodně žen mívá po porodu problém s dosahováním orgasmu. A to i přes dlouhou předehru nebo osvědčené fígle, jak k němu dojít. Naštěstí dnes už existují tzv. Womanizery, které pomůžou vyvrcholit každé ženě. Jejich unikátní technologie stimulace pomocí tlakových vln klitoris jemně, přitom intenzivně naklepává, aby se rychleji prokrvil. Vyvrcholení proto přijde překvapivě rychle.
Mezi tlakové pomůcky, které snadno zapojíte do partnerských hrátek, patří třeba tlakový vibrátor Adore Lilien II. Vypadá jako růžička a má vibrační rukojeť. Stimuluje tak nejen klitoris, ale i vaginu jako vibrátor.
K dalším osvědčeným párovým pomůckám můžeme zařadit masážní hlavice. Mají silné vibrace a různě dlouhé rukojeti, za které se pohodlně drží v každé poloze. Vyzkoušejte třeba Státním zdravotním ústavem certifikovanou středně velkou masážní hlavici Lady Wand. Má 10 vibračních programů ve 4 nastavitelných intenzitách, které uvidíte na přehledném LCD displeji.
A kdo chce zvýšit potěšení ze sexu u obou partnerů zároveň, tomu doporučujeme sáhnout po vibračních kroužcích. Naši zákazníci si v této kategorii nejvíc oblíbili vibrační erekční kroužek Rumble Bee. Jeho silné vibrace se přenáší jak na penis partnera, tak i přes výběžek na partnerčin klitoris. Navíc všechny rodiče nadchne i svým tichým vibračním motorkem, který neprobudí spící miminko.
Důležitost intimní masáže a další formy fyzické intimity bez sexu
Obnovení sexuálního života po porodu většinou nezpůsobuje zásadní problémy. Přesto může být pro některé páry problematické. Obavy z bolesti mají jak ženy, tak i muži. Proto párům doporučujeme, aby své intimnosti nezačínaly hned vaginálním sexem.
Pro většinu žen je často lepší začít něžným mazlením, pettingem nebo orálním sexem. Všechny tyto a další jemné erotické praktiky jim totiž pomůžou odhodit stud i obavy z bolesti.
Erotická masáž
Erotická masáž vás naladí na postelové hrátky
Osvědčeným tipem, jak se na sebe partneři po narození miminka můžou znovu sexuálně naladit, jsou erotické masáže. Při masírování se naše tělo uvolňuje, kůže se prokrvuje, dochází k regeneraci svalů, a dokonce se nám zlepšuje i imunitní systém.
Masáží existuje celá řada, ale pamatujte si, že i když se pustíte do erotické masáže, vaším cílem není zahltit partnera drážděním erotogenních zón. Naopak, soustřeďte se při ní na jemné a pomalé doteky celého těla. Doplňte hlazení taky o škrábání nebo letmé polibky. Jak na to, jsme vám sepsali do článku Jak na erotickou masáž. Abyste si erotickou masáž užili na maximum, vyzkoušejte místo klasického masážního oleje masážní svíčku Shunga Sparkling Strawberry. Její vosk tvořený řadou esenciálních olejů se rychle rozpouští a nepálí.
TIP: Hravým párům doporučujeme vyzkoušet smyslnou nuru masáž, při které žena klouže celým svým tělem po těle partnera.
Společná masturbace
Dámy, kdy jindy začít s masturbací než právě po porodu? Objevování vlastního těla a všech změn, kterými si v průběhu porodu prošlo, vám pomůže zjistit, jestli už jste připravené na penetrační sex.
Pomocí autoerotiky zjistíte, co vás po šestinedělí ještě bolí a jaký druh stimulace vám vyhovuje. Díky sebepoznání a zmapování citlivých míst pak partnerovi snadněji řeknete, co se vám líbí a na co si musí dát při hrátkách pozor.
Na masturbaci navíc nemusíte být samy. Společná masturbace, při které partneři třeba leží vedle sebe nebo sedí naproti sobě, představuje vzrušující zážitek pro oba. Utuží intimitu ve vztahu a zažehne novou jiskru vášně.
Při společné masturbaci si partneři prakticky beze slov ukážou, jak se sami sebe dotýkají. Co je jim příjemné a jaké tempo jim vyhovuje. Od společné autoerotiky budete navíc už jen krůček ke společným intimním dotekům.
Petting
Prstění je po porodu lepší než sex
Když už si po příjemné masáži a společné masturbaci troufnete na intimnější doteky, můžete se vrhnout na petting neboli prstění a honění penisu.
Prstění představuje techniku stimulace, při které se dráždí klitoris a vagina pomocí prstů. Jak na to, jsme vám detailně sepsali do Průvodce prstění. Tuto techniku si zamilujete nejen pár týdnů po porodu, ale i po zbytek svého života, protože je skvělým způsobem, jak začít předehru.
Honění penisu vypadá na první pohled jako jednoduchá činnost, při které se po mužské chloubě jezdí rukou nahoru a dolů. Málokdo ale ví, že existuje 15 způsobů honění penisu.
Orální sex
Orální sex vám pomůže utužit vztah s partnerem
Orální sex patří mezi nejoblíbenější sexuální praktiky spousty mužů i žen. Orální laskání po porodu je skvělý způsob, jak uspokojit partnera ve chvíli, kdy se žena ještě necítí na klasický sex a přitom už chce pracovat na obnovení vášně ve vztahu.
S orálním sexem praktikovaným na ženě byste ale měli vyčkat minimálně do zahojení všech poporodních zranění. I ty nejmenší trhlinky totiž představují vstupní bránu pro bakterie, kterých je v ústech hromada. Ty by pak mohly způsobit nepříjemný zánět a prodloužit celkovou rekonvalescenci po porodu.
Jinak je ale orální sex příjemnou a něžnou sexuální praktikou, která může ženám po porodu pomoci odhodit všechny zábrany a vrátit se znovu k sexuálnímu životu.
Tipy na přírodní a bezpečné lubrikanty po porodu
Naprostou většinu žen trápí po porodu vaginální suchost, která jim znepříjemňuje erotické hrátky. Sex drhne, štípe, zůstávají po něm oděrky. S vlhčením intimních partií si ale hravě poradíte. Stačí si na pomoc přizvat správný lubrikační gel a sex bude hned příjemnější.
Abyste při výběru bezpečného lubrikantu po porodu nešlápli vedle, poradíme vám který vybrat.
1. Lubrikační gel Sexy Elephant Natural (100 ml)
Lubrikační gel Sexy Elephant Natural je nejšetrnějším gelem z celé řady Sexy Elephant lubrikantů a výrobce ho speciálně vyvinul pro potřeby žen v době těhotenství, po porodu nebo v menopauze. Ve všech těchto obdobích totiž u žen dochází vlivem hormonálních změn k vaginální suchosti. Lubrikant Natural je obohacený o extrakt z aloe vera a díky obsažené kyselině hyaluronové a squalanu intenzivně hydratuje intimní partie. Dámy, s tímto gelem se vrátíte zpátky do sedla a vychutnáte si sex zase naplno.
2. Lubrikační gel 100% Natural Vegan (150 ml)
Tento gel s přírodním veganským složením a certifikátem BDiH nedráždí pokožku. Jeho vytříbená receptura bez parabenů a barviv je navíc obohacená o kyselinu mléčnou, která pomáhá udržovat správné pH intimních partií. Lubrikační gel 100% Natural Vegan oceníte nejen při sexu, ale i masturbaci.
3. Lubrikační gel Sexy Elephant Intim+ (100 ml)
Lubrikant Sexy Elephant Intim+ s obsahem tea tree oleje a extraktu z brusinek ocení hlavně ženy, které po sexu trápí vaginální diskomfort nebo časté infekce močového měchýře. Složení gelu obsahuje výtažky z aloe vera společně s kyselinou hyaluronovou a squalanem, které intenzivně zvlhčují intimní partie. Tento speciálně vyvinutý lubrikant pro zdravý sexuální život vám společně se správnými hygienickými návyky pomůže zachovat přirozenou mikrobiální rovnováhu intimních partií.
TIP: Dámy, svůj sex drive můžete v posteli posílit i pomocí unikátního krému na klitoris Lotus Blossom. Ten po nanesení příjemně prohřeje a intenzivně prokrví klitoris a zkrátí tak cestu k vytouženému orgasmu. Balzám má navíc příjemnou kokosovou chuť i vůni. Vyzkoušejte ho proto při orálním sexu a rozplyňte se pod tíhou dechberoucí vášně.
Cvičení na posílení pánevního dna
Pánevní dno projde v těhotenství a při porodu zatěžkávací zkouškou. Spoustu maminek proto po porodu trápí únik moči při kašli nebo nedostatečný prožitek ze sexu. Pro obnovení pevnosti pánevních svalů ale existují jednoduchá cvičení. Jak cvičit pánevní dno a proč je jeho procvičování tak důležité, si hned vysvětlíme.
Pevné pánevní dno předchází inkontinenci i hemoroidům
Funkce pánevního dna
Svaly pánevního dna se nachází v dolní části pánve, kde ovládají zevní svěrače a podpírají vnitřní orgány (močový měchýř a dělohu). Spolu s břišními, bráničními a zádovými svaly přispívají ke správnému držení těla a pomáhají taky při dýchání.
Ženy, které netuší, kde se jejich pánevní svaly nachází, doporučujeme vyzkoušet si jednoduchý trik. Dámy, položte si dlaň mezi nohy (vsedě nebo ve stoje) a zkuste zatnout. Při tomto cviku ucítíte, jak se vaše svěrače v oblasti klína sevřou.
Výhody posilování pánevního dna
Posilování pánevního dna s sebou přináší celou řadu zdravotních, ale i sexuálních benefitů jako:
- prevence inkontinence,
- pevná opora vnitřních orgánů,
- prevence hemoroidů,
- těsnější vagina,
- větší citlivost intimních partií,
- lepší přirozená lubrikace vaginy,
- intenzivnější prožitek ze sexu pro oba partnery,
- procítěnější orgasmy.
Osvědčené cviky na posilování pánevního dna
Kegelovy cviky vás zbaví inkontinence
Pánevní dno se cvičí dvěma způsoby, a to buď aktivně, nebo pasivně. Aktivní posilování pánevních svalů vymyslel v 50. letech minulého století gynekolog Arnold Kegel. Jednoduchými cviky chtěl u svých pacientek léčit prolaps vaginy nebo únik moči.
Jako první doporučoval cvičit zatínání pánevních svalů při močení, aby docházelo k přerušování proudu moči. Později se ale zjistilo, že tento cvik narušuje fyziologické vyprazdňování močového měchýře, a proto se dnes už nedělá. Ostatní Kegelovy cviky se ale v průběhu let osvědčily, a proto se cvičí v nejrůznějších variantách dodnes.
S aktivním posilováním pánevního dna podle Kegela začněte zlehka. Položte se na záda a rytmicky zatínejte svaly v okolí svěračů a vaginy. Doktor Kegel doporučoval 30 až 40 opakování 3x denně s postupným prodlužováním jednoho stisku až na 10 s.
Vydržet takové tempo hned od začátku cvičení ale není vůbec jednoduché. Zkuste proto zvolnit a upravte si výdrž i počet opakování podle sebe. Začněte třeba jen se 3vteřinovým zatnutím svalů, které zopakujete 5x po sobě. Po každém zatnutí pánevní svaly aspoň na 5 sekund uvolněte.
U pánevního dna platí, že krátké a časté aktivování je účinnější než dlouhodobé přetížení. Cvičení proto věnujte třeba 5 minut ráno při čištění zubů a pak 5 minut odpoledne během vaření. Jakmile po několika týdnech ucítíte, že je pánevní dno silnější, zvyšte počet opakování nebo prodlužte délku zatnutí. Vaším cílem je 10sekundová výdrž zatnutí pánevního dna, kterou zvládnete zopakovat 10krát. Další užitečné rady a tipy jsme pro vás připravili v článku Jak probíhá Kegelovo cvičení.
Ověřené pomůcky na posilování pánevního dna
Pokud vám cvičení Kegelových cviků nevyhovuje nebo chcete jeho výsledky ještě více posílit, můžete pánevní dno posilovat pasivně. K tomu potřebujete jediné – správnou pomůcku v podobě vaginální činky, Venušiných kuliček nebo vaginálních trenažérů.
1. Vaginální činky
Vaginální činky jsou zdravotní pomůcky pro posílení pánevního dna. V podstatě nejsou nic jiného než jen kovové závaží zabalené v silikonovém obalu. Jejich hmotnost se pohybuje cca od 45 do 150 g a na našem e-shopu najdete i celé sady pro komplexní posílení pánevního dna. Vybrat si můžete sadu Deluxe Petite Kegel Balls nebo sadu Summer Love.
Jednoduché používání vaginální činky zvládne úplně každá žena. Stačí činku nalubrikovat kapkou gelu, aby se lépe zaváděla, a pak ji zasunout hluboko do vaginy. Vaginální činku se pak snaží ženy v sobě udržet cca 10 až 15 minut 2x denně.
2. Venušiny kuličky
Venušiny kuličky se většinou skládají ze dvou a více dutých kuliček, ve kterých se schovává malá kovová kulička. Ta se při pohybu rozkmitá a svými nárazy do stěn Venušiných kuliček začne vytvářet mechanické vibrace. Ty se pak přenáší na vaginální stěny, které se začnou prokrvovat a přirozeně zvlhčovat.
V nabídce máme několik druhů Venušiných kuliček. Abyste se v nich lépe vyznali, sepsali jsme pro vás článek, který vám pomůže vybrat ty nejlepší Venušiny kuličky pro vaše potřeby.
TIP: Naši zákazníci si oblíbili silikonové Venušiny kuličky Feel Silicone II, které často zapojují i do sexuálních hrátek.
3. Vaginální trenažéry
Vaginální trenažéry vypadají skoro stejně jako vaginální činky nebo Venušiny kuličky, ale liší se svou inovativní technologií, díky které pomůcka reaguje na stisk vaginálních svalů. Zabudovaná čidla podle intenzity stisku pošlou signál do mobilní aplikace, ve které ženy vidí, na jak dlouho a jak silně pánevní dno zatnuly.
V naší nabídce najdete certifikovanou zdravotní pomůcku Perifit Care App Controlled Pelvic Floor Trainer s mobilní aplikací, která pomáhá posilovat pánevní svaly formou zábavných animovaných her.
5 nejlepších sexuálních poloh po porodu
Po porodu už vám vaše oblíbené sexuální polohy nemusí vyhovovat tolik jako dřív. Například oblíbená misionářská poloha je hlavně u žen po císařském řezu často nepříjemná. A to jednoduše proto, že při ní partner vytváří tlak na partnerčino bříško s jizvou.
Abyste si sex po porodu užili na maximum, připravte se na změnu. Experimentujte a zkoušejte nové polohy. Skvělým pomocníkem při hledání pohodlné sexuální pozice je i polohovací polštářek, se kterým si podložíte třeba zadeček.
Mezi bezpečné a doporučené sexuální polohy po porodu patří:
1. Poloha na koníčka
Při této notoricky známé a oblíbené poloze si muž sedne nebo lehne na postel a žena se posadí na něj obkročmo. V této poloze si partnerka sama reguluje hloubku i rychlost přírazu.
2. Obrácený koníček
Pokud vám poloha na koníčka vyhovuje, ale chcete si ji trochu ozvláštnit, stačí, když si žena sedne na partnera obráceně neboli zády k němu. Muž se proto může kochat pohledem na partnerčinu ladnou šíji nebo zadeček. Pořád to bude ale žena, kdo bude určovat tempo a hloubku penetrace. Tuto polohu doporučujeme i maminkám po císařském řezu.
3. Lžičky
Při této poloze leží partneři na boku za sebou. A i když je průnik zezadu snadný, tak není moc hluboký. Sex v poloze lžiček proto považujeme za jemný a taky trochu líný. Navíc se v této pozici vyhnete tlačení na bříško, které je citlivé po císařském řezu.
4. Zezadu na bříšku
Další polohou, při které se partner nedostane moc hluboko, je pozice, při které si žena lehne na bříško. Pro větší pohodlí můžete bříško podložit polštáři.
5. Zezadu ve stoje
Poslední doporučenou polohou, kterou si oblíbí i maminky po císaři, je sex zezadu ve stoje. Opět při něm nedojde k tlačení na jizvu po císařském řezu a zároveň se partner v této poloze nedostane moc hluboko.
____________________________________________
Zdroje:
- ŤOPKOVÁ, Anna. Vnímání sexuality páru po porodu. Online. Bakalářská práce. Brno: Masarykova univerzita, Lékařská fakulta. 2018. Dostupné z: https://is.muni.cz/th/dv7ew/.
- ŠMALCOVÁ, Vendula. Dopad způsobu porodu na obnovení pohlavního styku po porodu. Online. Bakalářská práce. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci, Fakulta zdravotnických věd. 2019. Dostupné z: https://theses.cz/id/c0mjd2/.
- TURKOVÁ, Nikola. Sexuální život žen po porodu. Online. Bakalářská práce. Praha: Vysoká škola zdravotnická, o. p. s., v Praze. 2018. Dostupné z: https://is.vszdrav.cz/do/vsz/bakalarske_prace/Bakalarske_prace_v_akademickem_roce_2017-2018/Porodni_asistentka_2018/Turkova_Nikola/TURKOVA_NIKOLA_3APA.pdf?kod=PAOPR46675;predmet=14197;lang=en
- Signorello LB, Harlow BL, Chekos AK, Repke JT. Postpartum sexual functioning and its relationship to perineal trauma: a retrospective cohort study of primiparous women. Am J Obstet Gynecol. 2001;184(5):881–888. doi: 10.1067/mob.2001.113855
- Langrová P., Vrublová Y. Vliv způsobu porodu na ženskou sexualitu, Česká gynekologie. 2013, roč. 78, č. 6. s. 584-588. 2013. ISSN 1210-7832; 1805-4455.
- WEISS, Petr. Sexuologie. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-2492-8.
- WIDER, Jennifer. Pozor! Jak se nezbláznit po porodu, aneb jak po narození dítěte získat zpět svou postavu, fyzické a duševní zdraví a obnovit sexuální život. V Praze: Metafora, 2009. ISBN 978-80-7359-202-8.
- PAŘÍZEK, Antonín. Kniha o těhotenství a dítěti. 4. vyd. Praha: Galén, c2009. ISBN 978-80-7262-653-3.
- Triviño‐Juárez, J., Romero‐Ayuso, D., Nieto‐Pereda, B., Forjaz, M. J., Oliver‐Barrecheguren, C., Mellizo‐Díaz, S., Avilés‐Gámez, B., Arruti‐Sevilla, B., Criado‐Álvarez, J., Soto‐Lucía, C., & Plá‐Mestre, R. (2017). Resumption of intercourse, self‐reported decline in sexual intercourse and dyspareunia in women by mode of birth: A prospective follow‐up study. Journal of Advanced Nursing, 74(3), 637–650. https://doi.org/10.1111/jan.13468
- Malá, M. (2023, February 6). Vše, co potřebujete vědět o sexu po porodu. eMimino.cz. https://www.emimino.cz/encyklopedie/sex-po-porodu/
- „Co to děláš? Vždyť tímhle kojím naše dítě!“ Sex po porodu je někdy trochu oříšek | Radio Wave. (2022, March 1). Radio Wave. https://wave.rozhlas.cz/co-delas-vzdyt-timhle-kojim-nase-dite-sex-po-porodu-je-nekdy-trochu-orisek-8692509
- Břicho po císařském řezu: srůsty a keloidní jizvy. (2024, October 30). Nestlé Baby&Me. https://www.nestlebaby.cz/bricho-po-cisarskem-rezu-srusty-keloidni-jizvy
- Mojra.Cz. (n.d.). Jak se vyrovnat se změnou těla po porodu? https://www.blog.mojra.cz/clanek/jak-se-vyrovnat-se-zmenou-tela-po-porodu