Kompletní průvodce intimní péčí pro ženy i muže
Intimní hygiena a správná péče o klín je důležitá pro naše celkové zdraví i sebevědomí. V našem průvodci přinášíme rady a tipy nejen ženám, ale i mužům.
Obsah:
- Co je to intimní hygiena a proč je důležitá
- Nejčastější mýty o intimní hygieně
- Jak správně provádět dámskou intimní hygienu
- Jak pečovat o intimní partie během menstruace
- Vaginální suchost a podráždění
- Intimní hygiena pro muže
- Nepodceňujte výběr spodního prádla
- Jak se zbavit nepříjemného zápachu intimních partií
- Prevence před mykózami a záněty močových cest
- Vliv životního stylu na intimní zdraví
Co je to intimní hygiena a proč je důležitá
Intimní hygienou označujeme správnou péči o ženské a mužské genitálie, která zahrnuje i anální oblast. Když správně pečujeme o své intimní partie, cítíme se svěže, komfortně a sebevědomě. A to sami před sebou i před partnerem. Správnou osobní hygienou předcházíme nepříjemnému zápachu i zdravotním potížím. Patří mezi ně mykózy a nejrůznější záněty.
Nejčastější mýty a fakta o intimní hygieně
Než se ale vrhnete na přečtení našeho kompletního průvodce intimní očistou, pojďme si hned v úvodu vyvrátit nejčastější mýty, které ještě pořád v naší společnosti kolují.
Mýty o ženské intimní hygieně
1. Časté mytí klína je nejlepší prevence infekcí
Některé ženy o svůj klín pečují úzkostlivěji, než je zdrávo. A to je jedna z nejčastějších chyb v intimní hygieně. Nadměrná hygiena totiž narušuje přirozenou mikroflóru a pH ve vagině. Umyjte se proto čistou vodou nebo speciálním intimním gelem jednou až dvakrát denně.
2. Vaginu je potřeba čistit i zevnitř
Ne. Vagina je samočistící orgán. Používáním vaginálních výplachů vodou (douching) se narušuje přirozené kyselé pH vaginy a tím i mikrobiální osídlení. To může vést k plísňovým kvasinkovým infekcím (kandidóza) nebo bakteriální vaginóze, které patří mezi nejčastější vaginální infekce. Při výplaších vaginy jsou potlačené „hodné“ bakterie mléčného kvašení, které za normálních okolností zajišťují kyselé pH vaginy a chrání ji tím před patogeny.
Navíc, pokud už je ve vagině infekce a ženy se ji snaží vyřešit výplachem, zvyšují riziko jejího zanesení ještě hlouběji do dělohy. Běžný zánět pak může přerůst v infekci děložního hrdla (cervicitida), nebo dokonce zánětu vnitřních rodidel.
Výjimku představuje speciální gynekologický výplach – zdravotnický prostředek, který vám doporučí gynekolog nebo lékárník.
3. Vaginální výtok je vždy známkou infekce
Jedná se o další mýtus. Lehký, čirý nebo mléčně bílý výtok je u žen normální. Jde o přirozený mechanismus, kterým se vagina čistí. Vagina začne tvořit více tzv. cervikálního hlenu i s příchodem ovulace. Zbystřit byste ale měly v případě, pokud výtok silně zapáchá, má šedobílou nebo žlutozelenou barvu a doprovází ho svědění nebo pálení. V tomto případě se pravděpodobně jedná o zánět a je na místě navštívit gynekologa.
4. Holení intimních partií je nutné pro lepší hygienu
Není to tak. Pubické ochlupení chrání pokožku před podrážděním i třením při sexu nebo cvičení. Chloupky taky částečně zabraňují přenosu nečistot do vaginy. A i když holení intimních partií považuje 51 % evropských žen za samozřejmost, odstranění chloupků neovlivňuje přímo hygienu.
5. Moč zapáchá vždy kvůli špatné hygieně
Pletete se. Zápach moči může způsobit strava (např. chřest, káva), dehydratace nebo infekce močových cest. Zápach moči ovlivňuje taky diabetes, onemocnění jater nebo ledvin a vaginální infekce. Moč totiž může přijít do kontaktu s výtokem a změnit své typické aroma. Špatná intimní hygiena ale se zápachem moči primárně nesouvisí.
Mýty o mužské intimní hygieně
1. Intimní hygiena je jen pro ženy
V žádném případě. Muži potřebují pravidelnou intimní hygienu stejně jako jejich drahé polovičky, aby předešli infekcím, podráždění a zápachu.
2. Penis stačí umýt jen vodou
Ne. Jen voda, pánové, nemusí stačit, hlavně pokud máte neobřezaný penis, kde se pod předkožkou hromadí smegma (bílý povlak). Doporučuje se proto jemné mytí vodou a intimním gelem nebo mýdlem s neutrálním pH.
3. Smegma je vždy známkou špatné hygieny
Omyl. Smegma (bělavý sekret) je přirozená směs odumřelých kožních buněk, kožního mazu a vlhkosti. Má přirozenou lubrikační funkci a pomáhá mužům přetahovat předkožku přes žalud penisu. V malém množství je smegma normální. Při nedostatečné hygieně se ale hromadí, zapáchá a může způsobit podráždění nebo ztuhnutí předkožky.
4. Intimní gely jsou jen pro dámy
Zase vedle. I muži by měli používat speciální mycí gely s neutrálním pH, protože běžné sprchové gely často dráždí citlivou pokožku intimních partií.
5. Po obřízce už nemusím dbát na intimní hygienu
Není to pravda. I muži po obřízce potřebují pravidelně pečovat o svůj penis, aby se vyhnuli podráždění a infekcím. Obřízka sice ulehčuje hygienu, ale v žádném případě ji nenahrazuje.
Jak správně provádět dámskou intimní hygienu
Zdravá vagina dospělé ženy má hodnotu pH mezi 4 a 5. Tím je kyselejší než pokožka těla, která má mírně kyselé pH v hodnotě 5,5. Intimní partie si umyjte jednou až 2x denně ideálně čistou vodou nebo jemným sprchovým gelem s neutrálním pH. Pro tyto účely se ideálně hodí speciální intimní kosmetika, která je jemná a respektuje přirozenou mikroflóru v pochvě.
Vyhýbejte se klasickým toaletním mýdlům nebo parfémovaným sprchovým gelům, protože narušují přirozenou pH rovnováhu ve vaší vagině. To vyvolává podráždění, svědění nebo infekce.
Rozdíl mezi běžným mýdlem a gelem na intimní hygienu najdete hlavně ve složení. Do mycích emulzí a jiné kosmetiky pro dámskou intimní hygienu výrobci často přidávají kyselinu mléčnou, která podporuje zdraví intimních partií. K dalším ingrediencím intimních gelů patří např. heřmánek, aloe vera, kyselila hyaluronová, panthenol nebo dubová kůra, která má hojivé a stahující účinky. Pomáhá tak ženám s poporodními zraněními nebo při potížích s hemeroidy.
Intimní partie si umývejte jen zevně, nikdy ne zevnitř. Mohly byste si zadělat na nepříjemné pocity pálení, nebo dokonce na zánět. Jak už jsme zmínili, vagina má samočistící schopnost. Výplachy narušují její přirozenou mikroflóru a kyselé pH.
Pro mytí vulvy je lepší ruka než žínka
Pokud při umývání klína používáte žínku nebo houbu, zbystřete. Vzhledem k houbovité textuře bývají úrodnou půdou pro bakterie a plísně. Proto žínky a houby často měňte a perte je v pračce na vysokou teplotu min. 60 st. K pracímu prášku můžete přidat i tzv. dezinfekci na prádlo. Za nás je ale lepší umývat intimní partie rukou a proudem čisté vody. Případně si na prsty naneste i jemný mycí gel.
Co se týče ručníků a osušek, ty vyměňujte pravidelně alespoň co 2 dny. V používaných a vlhkých ručnících se totiž drží bakterie. Ideálně byste taky měla mít zvlášť ručník, kterým si utíráte jen intimní partie. Spousta lidí taky zapomíná, že z hygienických důvodů by měl mít každý člen domácnosti svou vlastní osušku.
Jak správně používat intimní ubrousky
Některé ženy rády používají i intimní ubrousky. Ty jsou praktické hlavně na cestách nebo v situacích, kdy se nemůžete osprchovat. I používání intimních ubrousků má ale svá pravidla. Vždy si utírejte vulvu směrem zepředu dozadu, abyste si nezanesly bakterie z anální oblasti do vaginy. Stejná pravidla by pro vás měla být samozřejmostí i při utírání toaletním papírem. Po vykonání „velké potřeby“ je pak dobré své intimní partie osprchovat, abyste smyly z análního otvoru zbytky stolice.
Jak pečovat o intimní partie během menstruace
Pro dámy je hygiena v období menstruace důležitá. Krev má totiž mírně zásadité pH (vyšší než pH pochvy), které ovlivňuje kyselost vaginálního prostředí. To znamená, že je během menstruace rovnováha vašich intimních partií zranitelnější. Dbejte proto hlavně na pravidelnou výměnu vložek (každé 3 hodiny nebo podle potřeby) i tamponů (alespoň každých 4–6 hodin). Menstruační kalíšek z vaginy vyjměte a vypláchněte po max. 12 hodinách nošení.
Před zaváděním hygienických pomůcek si vždy umyjte ruce. Častější sprchování klína (ideálně teplou vodou) je při menstruaci v pořádku. Budete se cítit svěžeji a pohodlněji. Po umytí si taky intimní oblast důkladně osušte ručníkem. Pravidelná výměna menstruačních pomůcek ale hraje důležitější roli než častější mytí klína. Menstruační krev, případně krevní sraženiny jsou totiž zdrojem zápachu a bakterií, které můžou způsobit gynekologické potíže. Nezapomeňte na pravidelnou, ideálně každodenní, výměnu ručníků.
Můžu se koupat při menstruaci?
Ano, koupání během menstruace je bezpečné a teplá koupel navíc zmírňuje bolestivé křeče. Vyhněte se ale parfémovaným pěnám do koupele, které můžou dráždit citlivou pokožku vulvy a narušit přirozenou vaginální mikroflóru. Pokud se chystáte na veřejný bazén, použijte menstruační tampon nebo kalíšek, který zabrání úniku krve do vody.
Tampon si ale vyměňte co nejdřív po vykoupání. Neochrání vás totiž před infekcemi z vody, kterou do sebe nasákne. Voda v bazénu navíc obsahuje chlór, který může dráždit vaginu i vulvu. Proto se po koupání vždycky osprchujte. A nezůstávejte v mokrých plavkách moc dlouho, ať si neuženete zánět močového měchýře. Koupání v době měsíčků se vyhněte, pokud vás trápí svědění, pálení nebo neobvyklý výtok.
Při menstruaci se můžete koupat i v moři. Zde platí stejná pravidla jako při koupání v bazénu. Tzn. použijte menstruační pomůcku, po koupání se osprchujte od soli a převlečte se do suchého oblečení.
Vyzkoušejte menstruační plavky
Pro ženy nebo mladé dívky, které ještě nepoužívají tampóny a kalíšek, existují menstruační plavky. Na první pohled je nerozeznáte od těch klasických, ale mají v klíně všitou speciální „vložku" z funkčních materiálů. Ta krvácení „uzamkne", takže se do okolní vody nic neuvolní. Krev pak z plavek dostanete, až když je po koupání propláchnete pod proudem tekoucí vody. Koupací plavky se hodí pro slabší až středně silné krvácení. Používají je i ženy se silnými měsíčky, které si chtějí být jisté, že s tamponem nebo kalíškem neprotečou.
TIP: Tématu menstruace a výběru menstruačních pomůcek se podrobně věnujeme i v našem dalším průvodci.
Vaginální suchost a podráždění
Vaginální suchost způsobují hormonální změny i užívání některých léků. Potýkají se s ní ženy před menstruací, v těhotenství a po porodu nebo během období kojení. Suchost sliznic ale nejvíc trápí ženy v období perimenopauzy a menopauzy, kdy se snižuje produkce estrogenů a progesteronu. Poševní stěny se ztenčují a produkují méně vlhkosti.
Vaginální suchost pak způsobuje bolestivý sex i následné podráždění. Proto se spousta žen intimnostem s partnerem raději vyhýbá. V souvislosti s vaginální suchostí ženy často trápí i trhlinky ve vagině a v oblasti vulvy, které můžou bolet, svědit nebo pálit.
Jak řešit vaginální suchost a s ní spojené podráždění:
- Dopřejte si před sexem delší předehru a při sexu nebo masturbaci používejte lubrikační gely.
- Pokud se na to cítíte, mějte pravidelný sex nebo masturbujte – prokrvení vaginy podporuje přirozenou lubrikaci.
- Příznaky vaginální suchosti, podráždění po sexu nebo sportovní aktivitě zmírní i hydratační vaginální krémy jako např. produkt Discomfort Killer. Krém taky příjemně voní, takže minimalizuje nechtěný zápach.
- Pijte dostatek vody, jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a pravidelně sportujte. Jóga, tanec nebo běh podporují krevní oběh a to zvyšuje i lubrikaci vaginy.
- Při slabší menstruaci nepoužívejte tampóny, které dráždí a vysušují vaginu.
- Vyhněte se parfémovaným vložkám a toaletnímu papíru, které můžou ještě víc podráždit vysušenou pokožku.
- Některým citlivým ženám vadí i jen lehce parfémovaná intimní kosmetika.
- Podráždění vulvy a s ním spojené pocity pálení, svědění nebo zarudnutý pomůže zklidnit BIO mandlový nebo kokosový olej, přírodní gel s aloe vera nebo vlažný heřmánkový a měsíčkový odvar.
- Pokud je vaginální suchost spojená s menopauzou, řešte problém se svým gynekologem, který vám může nasadit hormonální léčbu.
- Ženské zdraví a libido podpoří i byliny jako např. šalvěj lékařská, ženšen, andělika čínská, libeček lékařský, měsíček lékařský, kontryhel obecný nebo echinacea.
- Mluvte o problému se svým partnerem, aby věděl, jak se cítíte.
TIP: V našem dalším článku vám poradíme, jak zmírnit příznaky menopauzy.
Potíže s menopauzou a vaginální suchostí řešila i naše testerka (53 let):
„Celý nástup mé menopauzy byl velmi plíživý a pozvolný. Příznaky vaginální suchosti byly nejintenzivnější už v perimenopauze, cca 2 roky před menopauzou. Vedle výkyvů nálad se postupně přidávaly i problémy v intimní oblasti. Z mé vaginy se stal přecitlivělý orgán, který byl uvnitř jako pokožka vymáchaná v citronu. Scvrklá, citlivá a bez pružnosti. Musela jsem změnit i svou dosavadní intimní hygienu. Vadilo naprosto vše, co bylo výrazně parfémované. Doteď nemohu používat jiný přípravek než přírodní mycí gel na olejové bázi. Olejová konzistence nevysušuje a nechává krásně jemnou pokožku.
Zpočátku jsem nemohla používat ani erotické hračky, nefungovaly ani lubrikanty. Sice to klouzalo, ale vagina byla velmi náchylná k poranění. Vznikaly prasklinky a vše bylo nepříjemné. V této akutní fázi jsem měla hormonální čípky od lékařky, ale snažila jsem se je postupně odbourat. Trvalo to více než půl roku, ale pomocí bylinných kapek a čajů jsem došla do fáze, kdy nepotřebuji medikaci. Musím se ale udržovat v kondici právě díky doplňkům stravy a šetrné kosmetice. Nedám dopustit na tinkturu z byliny anděliky čínské, které se taky říká „ženský ženšen“. Jednou za čas si dopřeju bylinné sedací koupele s obsahem měsíčku, řebříčku, kontryhele, přesličky, lichořeřišnice a chmelu. Zbavují příznaků vaginální suchosti a hloubkově hydratují pokožku. Čas od času si taky udělám masáž intimních partií bio mandlovým olejem.
V rámci rutiny jsem si zakázala taky nekvalitní a levné spodní prádlo, které dráždilo pokožku a nedělalo mi zkrátka dobře. S manželem používáme silikonové nebo lubrikanty na vodní bázi, bez vůně. Super je gel 100% Natural Vegan. S hračkami už neřádím tolik jako dříve. Naštěstí už ale nemám problém s poraněními díky lepší kondici a pružnosti vaginy.“
Intimní hygiena pro muže
Muž, který se o sebe stará, je sexy. To vám potvrdí každá žena, která má vedle sebe čistotného partnera. Podobně jako dámy i muži by si měli umývat genitálie alespoň jednou nebo 2x denně čistou vodou a šetrným intimním gelem s neutrálním pH. Stejně jako u žen ale platí, že všeho moc škodí. pH penisu má hodnotu 5–5,5. I pánům tak pomáhá lehce kyselé pH chránit pokožku před bakteriemi a infekcemi.
A jak správně provádět očistu pánského nádobíčka?
- Umyjte se ideálně ráno a vždy po sportu nebo náročné fyzické aktivitě.
- Pokud nejste obřezaní, jemně si stáhněte předkožku a důkladně si omyjte žalud i záhyby pod ním. V těchto místech se hromadí smegma.
- Předkožka by se neměla stahovat ve vaně. Bakterie z vody se můžou dostat pod předkožku a způsobit podráždění nebo zánět. Sprcha, resp. lehký proud vody je pro hygienu předkožky nejlepší, protože hned odplaví nečistoty.
- Nezapomeňte si opláchnout varlata. Kůže varlat je sice tenká, ale obsahuje velké mazové žlázy a je taky protkaná žlázami potními. I vaše klenoty proto vyžadují každodenní péči.
- Pot se drží i v oblasti třísel, protože v ní najdeme více potních žláz než v některých jiných částech těla.
- Součástí mužské intimní hygieny je taky anální oblast. Vždy se proto po vykonání velké potřeby umyjte nebo použijte intimní ubrousky, abyste odstranili zbytky stolice. Ty obsahují bakterie a enzymy, které dráždí jemnou pokožku kolem konečníku. A nevysedávejte na WC moc dlouho, ať si nezaděláte na hemoroidy.
- Pokud na hemoroidy trpíte, používejte mycí emulze s dubovou kůrou. Je známá pro své dezinfekční, stahující i antibakteriální účinky. Dubová kůra má navíc schopnost tlumit a zastavovat krvácení.
- Udržujte svůj klín v suchu. Zapaření varlat a penisu nepříjemně svědí, a to nahrává vzniku bakterií, podráždění a vyrážce. Taky si musíte každou chvíli povytáhnout nohavičku nebo máte nutkání se poškrábat. A to některé dámy nerady vidí.
Pánům, kteří chtějí ještě lépe pečovat o svůj rozkrok, doporučujeme vysoce funkční intimní deodorant na varlata Private Hero s extraktem z máty. Náš vývojový produkt eliminuje nepříjemné důsledky pocení, jako je zápach, zapářka, ulepený a nepříjemný pocit na kůži. Ten mívají i pánové s oholenými varlaty, která jsou bez chloupků paradoxně ještě náchylnější k přilepení ke kůži stehen nebo penisu.
Deodorant zabraňuje taky tření a omezuje samotné pocení, a to až po dobu 12 hodin. Seženete ho u nás i v praktické cestovní verzi.
Osobní zkušenosti a názory našich testerů
Intimní hygienu berou vážně i naši testeři. Mrkněte se, jak řeší potíže s nepříjemným pocením nebo zápachem.
1. Dispečer kamionové dopravy/QC kontrolor, 45 let
„V práci jsem hodně na nohách a dost se naběhám. Kladu důraz na dobře padnoucí prádlo s delší nohavičkou, aby se neotírala stehna a odváděl se pot. Používám intimní deodorant Private Hero a to hlavně v létě. Méně se pak potím, ale mám pocit, že mě osobně zápach moc neeliminuje. Ve velkých vedrech používám na podvozek pudr. Nerad se holím, ochlupení spíš jen zkracuji. Při holení mám totiž svědivou a podrážděnou pokožku. Upravené ochlupení je komfortnější co do pocení a tolik nezapáchá. Před sexem se osprchuju. Po sexu většinou hned neběžím do sprchy, ale použiju alespoň vlhčený ubrousek. K intimní hygieně používám vodu a běžné tuhé mýdlo (nevadí mi). Sprchové gely nemám rád. Špatně se oplachují a mám pocit, že mě dostatečně neumyjí. Občas použiju manželčin intimní gel. Mátový mi ale nedělá dobře. Pokud se zapotím při sportu nebo práci, osprchuju se, co nejdřív mám možnost.“
2. Řidič kamionové dálkové dopravy, 47 let
„Při mé práci řidiče mám hodně komplikovanou údržbu podvozku. V práci mám k dispozici vodu, ale není to ideál. Využívám proto hlavně odstavná parkoviště a sprchy na benzínkách. V době, kdy jsem na cestách, používám vlhčené intimní ubrousky s antibakteriálním složením a dětský zásyp. Intimní deodorant Private Hero mi bohužel nesedí. Často řídím jen v trenýrkách. Mám v autě klimatizaci, ale i tak se mi bohužel zadek zapotí a řeším často ‚vlka‘. Používám proto i produkty s dubovou kůrou, které omezují pocení a mají hojivé účinky. Při této profesi bohužel nemám podvozek vždy v dokonalé kondici a řeším hlavně zápach intimních partií. Beru to ale tak, jak to je. Asi jako každý řidič kamionu. Doma pak dodržuju klasický režim. Sprchuju se spíše ráno a pak dle potřeby.“
3. Fitness trenér, 35 let
„Tréninky mám několikrát v průběhu dne, takže jsem ve sprše i 3x za den. Průběžně se taky rychle oplachuju. Nosím hlavně kvalitní spodní prádlo z bambusu nebo merina. Kromě intimního deodorantu nepoužívám nic speciálního. To, že se při sportu zpotím a občas nevoním, patří k mému životu. Při mojí časté hygieně ale nemůžu říct, že bych vyloženě zapáchal. Jsem taky výživový poradce a mám rád bylinné produkty. Na osvěžení intimních partií v průběhu dne doporučuji bylinný sprej z máty a levandule. Silný odvar smíchám s destilovanou vodou v poměru 1:1 a přeliju ho do láhve s rozprašovačem. Používám během dne na osvěžení intimních partií.“
4. Kuchař, 32
„Mám nadváhu, takže bojuju se zápachem (nejen intimních partií) dlouhodobě. Bohužel se velmi výrazně potím, proto používám speciální deodorant z lékárny i na třísla a podbřišek. Nosím volné lněné košile a kalhoty. V práci nemám prostor se osprchovat, ale vlhčené ubrousky jako alternativu rychlého osvěžení nepoužívám. Oblíbil jsem si naopak bezoplachovou čisticí a tělovou pěnu z lékárny, která má šetrné pH 5. Používá se namísto vody a mýdla. Před každou intimností si dávám sprchu, bez toho sex vůbec neexistuje.“
Naše Sexpertka Lucie téma mužské hygieny uzavírá slovy:
„U mužů hraje velkou roli druh práce a to, jak tráví svůj volný čas. Tam, kde je zvykem si dát po výkonu sprchu, jen vlhčený ubrousek nepomůže. Svou roli také hraje fakt, jaké hygienické návyky si sebou dotyčný muž nese už v podstatě od dětství. S hygienou u pánů může zamávat i fakt, že se právě rozvedli nebo nejsou ve vztahu až tak spokojení jako dříve. Nemají pak tak velkou motivaci o sebe pečovat.“
Nepodceňujte výběr spodního prádla
Výběr spodního prádla pro každodenní nošení je pro zdraví klína stejně důležité jako samotná hygiena. Žhavé erotické prádlo nenechá nikoho dlouho chladným. Často se ale vyrábí z polyesteru nebo nylonu a malým podílem bavlny. Erotické spodní prádlo se proto nehodí pro celodenní nošení. Raději si ho schovejte jen na intimní chvilky.
Nošení dámského i pánského spodního prádla má tato pravidla:
- Spodní prádlo si každý den vyměňte. A taky vždy, když se zpotíte.
- Dávejte přednost bavlně před umělými materiály, které neodvádí vlhkost a způsobují zapaření.
- Nebo sáhněte po prádlu z bambusových vláken, které odvádí pot ještě lépe než bavlna. Tento lehký a vzdušný materiál díky svým antibakteriálním vlastnostem redukuje množení bakterií a vznik nepříjemného zápachu. Je proto skvělou volbou pro lidi s citlivější pokožkou i pro ty z vás, kteří aktivně sportujete.
- Noste spodní prádlo, které vám velikostně sedí. Těsné kalhotky nebo boxerky způsobují otlaky, a navíc se v nich rychleji zpotíme. Může navíc docházet k podráždění pokožky a nepříjemným opruzeninám v místech s jemnou pokožkou, jako jsou třísla a vnitřní strana stehen.
- Dobrou službu vám neudělá naopak ani moc volné spodní prádlo, které si musíte každou chvíli upravovat.
- Důležitý je i správný střih. Tanga jsou sice sexy, ale jejich nošením si můžou hlavně citlivější dámy se sklonem k mykózám zadělat na gynekologické potíže. Tenký pásek látky mezi půlkami totiž ulehčuje přenos bakterií z anální oblasti do vaginy. Sáhněte proto spíš po klasických kalhotkách.
- Stahovací kalhotky nebo tvarující body by mělo být pohodlné a zároveň funkční. I tady je opět důležitá správná konfekční velikost, která ženám musí padnout jako ulitá a neškrtit.
- Pánové, nenoste těsné slipy, protože můžou způsobit přehřátí varlat a jejich oteklost. Pro větší pohodlí i volný pohyb vaší chlouby jsou lepší trenýrky. K oblíbeným kouskům pánského spodního prádla patří i boxerky. Udrží vše na svém místě a zároveň se pohodlně nosí.
- Ve spodním prádle nespěte a už vůbec ne v tom, ve kterém jste strávili celý den. Lepší službu vám udělá pohodlné pyžamo, noční košilka nebo trenýrky na spaní. Noční prádlo má být prodyšné a nesmí vás omezovat v pohybu. Vybírejte si přírodní materiály jako bavlna, modal nebo viskóza.
- Perte spodní prádlo na 60 °C – vyšší teplota zabíjí bakterie. Případně použijte desinfekční prací prostředky, které ničí viry a bakterie i při nižší teplotě.
Tip: Spěte nebo choďte naostro, kdykoliv máte příležitost. Je to zdravé, příjemné a vzrušující!
Jak se zbavit nepříjemného zápachu intimních partií
Zápach intimních partií představuje nepříjemné a choulostivé téma, o kterém se většině z nás špatně mluví. Asi všichni se chceme cítit každý den svěže a sebevědomě sami před sebou i před partnerem. Pokud zanedbáváte osobní hygienu a nepečujete o sebe, odrazí se to dříve nebo později i na vašem sexuálním životě. Pokud se ze vztahu vytratí vzájemná přitažlivost, vaše druhá polovička se začne vyhýbat intimnostem a zapomenout můžete i na orální sex.
Zápach vaginy nebo penisu ale způsobuje nejen nedostatečná intimní hygiena. Na vině bývají i různé záněty, výtoky nebo pohlavní nemoci, kterými trpí ženy i muži. O nejčastějších intimních problémech obou pohlaví se rozepisujeme v našem dalším článku.
Po sexu někdy zápach vaginy způsobuje i sperma. Ejakulát má mírně zásadité pH s hodnotou 7,2–8, protože musí neutralizovat kyselé prostředí vaginy. Chrání tím spermie před poškozením. Pokud se sperma dostane do kontaktu s vaginálním výtokem, může se objevit zápach.
Abyste tam dole hezky voněli a váš partner nevzal nohy na ramena, osvojte si tyto návyky:
- Každý den si intimní partie opláchněte vodou a intimním mýdlem. Na cesty se hodí jednorázové intimní ubrousky.
- Měňte si denně spodní prádlo.
- Nenoste zpocené oblečení. Představuje spolehlivý zdroj zápachu, i když máte umytý klín.
- Oblékejte se přiměřeně podle počasí, abyste se vyhnuli zapaření.
- Nenoste moc těsné a neprodyšné oblečení.
- Umyjte si po vykonání velké potřeby anální otvor. Zbytky stolice způsobují zápach, který je cítit i přes oblečení.
- Jezte zdravě a omezte sladkosti, bílé pečivo, sýry s plísní a alkohol.
- Pro větší pocit komfortu, svěžesti i eliminaci pocení doporučujeme intimní deodoranty, které ale nenahrazují denní mycí rutinu.
- Nikdy nepoužívejte jako alternativu intimního deodorantu klasický deodorant nebo parfém, pH určené pro jinou část těla dráždí citlivou oblast klína.
- Starejte se o své zdraví. Včas řešte gynekologické a urologické potíže, které způsobují nepříjemný zápach klína.
Intimní hygiena před a po sexu
Na intimní zdraví má samozřejmě velký vliv i hygiena před a po sexuální aktivitě. Oba partneři by si proto měli před milováním umýt intimní partie i ruce, aby si do klína nezavlekli bakterie. Nedostatečná intimní hygiena před sexem navíc způsobuje oběma pohlavím kvasinkové infekce nebo bakteriální záněty, takže ji nepodceňujte.
Po milování byste se taky měli jít co nejdřív vyčůrat, protože třením během sexu se můžou bakterie dostat až do močové trubice. Při močení se bakterie rychle vypláchnou z těla, takže jim nedáme šanci k množení.
Pokud se chystáte na výlet, vezměte si s sebou láhev s vodou a naše instantní vlhčené ubrousky Silky Swipe. To pro případ, že byste po sobě zatoužili v přírodě. A nezapomeňte použít kondom.
Intimní hygiena souvisí i se správným používáním erotických hraček. Před i po každých hrátkách je vždy vydezinfikujte speciálním čističem na erotické hračky, která zabraňuje šíření plísní a bakterií. Jak na to, se dozvíte tady.
Prevence kvasinkových infekcí a zánětu močových cest
Kvasinky neboli mykózy patří k relativně běžným infekcím. Objevují se, podobně jako zánět močových cest, u žen i mužů. Kvasinky dámy poznají podle bílého hrudkovitého výtoku, který může zapáchat. Mykózu doprovází taky úporné svědění vulvy i vaginy a nepříjemné pocity nebo bolesti při močení a během sexu.
U mužů se kvasinky často objevují bezpříznakově. Nejčastěji ale trpí žalud a předkožka – svědění, pálení, otok, zarudlá kůže, červené pupínky, bílé skvrny na žaludu, bolest při močení a sexu.
Mrkněte na osvědčené tipy, jak kvasinkovým infekcím a zánětu močových cest předcházet.
Prevence kvasinkových infekcí:
1. Správná hygiena:
- Používejte speciální přípravky určené pro intimní hygienu.
- Vyhněte se nadměrnému mytí intimních partií, které může narušit přirozené pH a mikroflóry ve vagině.
- Ženy by měly dbát i na správné utírání na toaletě, tzn. utírat se zepředu dozadu.
- Pánové, nezapomínejte si umývat oblast pod předkožkou. Zabráníte hromadění smegmatu, které může podporovat růst kvasinek.
2. Noste vhodné spodní prádlo:
- Bavlna, hedvábí nebo bambus patří k prodyšným materiálům, které dobře odvádí vlhkost a dovolují intimním partiím „dýchat“.
- Naopak syntetické materiály jako např. polyester rády vytvářejí vlhké prostředí podporující růst kvasinek. To stejné platí i pro těsné spodní prádlo.
3. Vyhýbejte se vlhkosti
- Po sprchování nebo koupeli si důkladně osušte i intimní partie.
- Na bazéně si na sobě nenechávejte mokré plavky moc dlouho.
4. Používejte kondom
- Kvasinky se přenášejí i sexem. Proto používejte kondom, a to hlavně pokud nemáte stálého partnera.
- V případě, že má vaše druhá polovička mykózu, vyhněte se sexu, dokud infekci úplně nevyléčí. Kvasinky se rády vrací, takže se můžete točit v bludném kruhu.
5. Správná léčba
- Důležité je, aby se současně léčili oba partneři a opakovaně si kvasinky nepředávali při sexu.
- Při antibiotické léčbě zároveň užívejte probiotika. Obsahují tělu prospěšné bakterie (laktobacily), které pomáhají obnovit rovnováhu mikroflóry ve střevech i ve vagině.
6. Omezte cukry
- Kvasinky se živí cukry, proto omezte sladkosti i sladké nápoje.
Zánět močových cest
Infekce močových cest (IMC) může postihnout jakoukoli část močového systému, tzn. močovou trubici, močový měchýř i ledviny. Na infekci močových cest trpí více ženy. Mají totiž kratší močovou trubici, ze které se bakterie (např. z konečníku) snadněji dostanou až do močového měchýře. K příznakům zánětu patří u obou pohlaví časté močení s malým množstvím moči, bolestivé močení, bolest v podbřišku nebo zádech, stopy krve v moči a teplota.
Pokud se chcete vyhnout infekci močových cest, dodržujte tato pravidla:
1. Dostatečný příjem tekutin:
- Vypijte denně alespoň 2 litry čisté vody nebo neslazeného čaje, aby se močové cesty pravidelně proplachovaly.
2. Pravidelné močení:
- Nenechávejte močový měchýř dlouho plný. Pravidelné močení vyplavuje bakterie z močových cest.
- Po sexu se běžte vyčůrat. Snížíte riziko zavlečení bakterií do močových cest.
3. Správná hygiena:
- Pánové by si měli pečlivě umýt penis, hlavně pod předkožkou.
- Dámy se po toaletě utírají směrem zepředu dozadu, aby zabránily přenosu bakterií z konečníku.
4. Noste vhodné spodní prádlo a oblečení:
- Podobně jako u prevence kvasinek noste volnější oblečení a bavlněné spodní prádlo, díky kterým intimní partie dýchají.
- V chladnějším období se dobře oblékejte a noste zateplenou obuv, abyste nenastydli.
5. Podpořte svou imunitu:
- Posilujte imunitní systém zdravou stravou bohatou na vitamíny, minerály a antioxidanty.
- Vsaďte na doplňky stravy s obsahem brusinek. Představují silný antioxidant a působí i na už probíhající zánět a jeho fáze. Brusinky zabraňují přilnutí bakterií na stěnu močového měchýře. Díky tomu se z těla bakterie vyloučí dřív, než způsobí infekci. Brusinky tak fungují i jako účinná prevence nebo doplněk k léčbě antibiotiky.
6. Myslete na bezpečný sex:
- Používejte kondomy, abyste snížili riziko přenosu bakterií a infekcí.
„Pokud trpíte na opakované záněty močových cest nebo gynekologické potíže, doporučujeme vám náš lubrikační gel Sexy Elephant Intim+. Gel s obsahem tea tree oleje, extraktu z brusinek nebo aloe vera jsme speciálně vyvinuli pro zdravou intimitu. Pomůže vám spolu se správnými hygienickými návyky zachovat přirozenou mikrobiální rovnováhu intimních partií,“ vysvětluje náš produktový manažer.
V případě, že se vám kvasinkové infekce nebo zánět močových cest opakovaně vrací a nedaří se vám potíže vyřešit volně dostupnou léčbou, vyhledejte gynekologa nebo urologa. Např. chronické mykózy způsobuje i neléčená cukrovka.
Vliv životního stylu na intimní zdraví
Vedle správné hygieny je pro zdraví intimních partií důležitý i celkový životní styl. Vyvážená strava, pravidelný pitný režim a dostatek pohybu přispívají ke zdravé mikroflóře a podporují hlavně imunitní systém. Hlídejte si taky svou hmotnost, protože lidé s nadváhou se všeobecně více potí.
Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, vyměňte bílé pečivo za celozrnné a nezapomeňte ani na luštěniny a ořechy. Tyto potraviny obsahují vlákninu, která podporuje zdravé trávení. Pokud chcete pozitivně ovlivnit vůni vašeho těla a dopřát si více komfortu v intimních partiích, dopřejte si pravidelnou konzumaci citrusového ovoce nebo ananasu.
Výrazné potraviny jako česnek, cibule, kari nebo chilli můžou naopak způsobit zintenzivnění tělesného zápachu. Podobně působí i alkohol a kofein. Zvyšují pocení a tím ovlivňují pH těla. Omezte taky sladkosti a sladké nápoje, protože cukr podporuje růst kvasinek. Nepřítelem kvasinek je naopak např. kysané zelí, brokolice a listová zelenina.
Co se týká oblečení, svému klínu neprospějete, kromě nevhodného spodního prádla, ani riflemi a upnutými kalhotami z neprodyšné látky. Noste proto volnější oblečení s co nejvyšším podílem bavlny. Dámy můžou vsadit i na sukně.
Myslete i na své psychické zdraví
Spousta lidí si to možná neuvědomuje, ale intimní zdraví do velké míry ovlivňuje i stres. Stačí nepříjemný rozhovor se šéfem nebo hádka s partnerem a potní žlázy pracují na plné obrátky nejen v podpaží. A u mužů má pocení varlat souvislost právě i s emočním stresem nebo nervozitou. Navíc dlouhodobý stres oslabuje imunitu a to zvyšuje náchylnost k infekcím močových cest.
„Stres má přímý dopad na pocení, vůni těla, stav pokožky i komfort intimní oblasti. Takzvané stresové pocení je intenzivnější než běžné pocení při fyzické námaze. Obsahuje více bílkovin, které jsou ‚potravou‘ pro bakterie, což zvyšuje samotný zápach potu. Pot během stresu produkují větší, apokrinní žlázy, hlavně v podpaží a tříslech. Stresové situace rovněž vedou ke zvýšení srdeční frekvence a vyplavení hormonů a adrenalinu do těla. Toto je pak také příčinou intenzivnějšího pocení,“ dodává naše Sexpertka Lucie.
Najděte si proto každý den chvilku i na psychickou hygienu, věnujte se svému partnerovi a relaxujte. Důležitý je taky kvalitní a ničím nerušený spánek. Dospělý člověk potřebuje spát pro načerpání psychických a fyzických sil 7–8 hodin denně.
Pokud nemáme v kondici intimní partie, odrazí se to samozřejmě i na našem libidu a partnerském životě. Intimní zdraví jde proto ruku v ruce i se zdravím sexuálním.
MENSTRUAČNÍ POMŮCKY DEZINFEKCE POMŮCEKLUBRIKAČNÍ GELY NA VODNÍ BÁZI
_____________________________________________________
Zdroje:
- gesundheit.gv.at (23. 4. 2024), Bakteriální vaginální infekce. https://www.nzip.cz/clanek/418-bakterialni-vaginalni-infekce
- doc. MUDr. Jaromír Mašata, CSc. (2014), Urogynekologické infekce – pohled
urogynekologa. https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2014/05/03.pdf - By Ecrubox Digital Collaborator (9.4. 2021), How To Help Vaginal Dryness: Tips For Comfort. https://www.naydaya.com/blogs/naydaya-hub/how-to-help-vaginal-dryness-tips-for-comfort
- Office of Women's Health (29.12. 2022), Douching. https://womenshealth.gov/a-z-topics/douching
- WikiSkripta (19.11.2021), Skrotum. https://www.wikiskripta.eu/w/Skrotum
- Online Medical (23.9.2024), Jak správně pečovat o intimní hygienu: Praktické tipy pro zdraví a pohodu. https://www.onlinemedical.cz/nase-novinky-blog/jak-spravne-pecovat-o-intimni-hygienu--prakticke-tipy-pro-zdravi-a-pohodu-2/?srsltid=AfmBOopkTAJNsJ_9Ncf0dRxgv5VvIj2LsJrK-ioyXK3-DA_4n5G5EBkg
- Lactacyd (2022), Tipy pro intimní zdraví. https://www.lactacyd.cz/tipy-pro-intimni-zdravi
- Wikipedie (12. 9. 2024), Vulva. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vulva
- Wikipedie (24.12. 2024), Angelica sinensis. https://en.wikipedia.org/wiki/Angelica_sinensis
- Maluna.cz (16.08.2023), Jak na plavání během menstruace. https://www.maluna.cz/blog/jak-na-plavani-behem-menstruace-rady-a-tipy-n1294