Vaginální suchost a sexuální život: Co potřebujete vědět
Vaginální suchost je častým, ale přehlíženým problémem, který ovlivňuje intimní život žen i jejich partnerů. Naštěstí existují účinné způsoby, jak ji řešit. Mrkněte na rady odborníků.
Obsah
- Co způsobuje vaginální suchost
- Jaké jsou příznaky vaginální suchosti
- Jak vaginální suchost ovlivňuje sexuální život
- Jak předcházet nedostatečnému zvlhčení
- Kdy vyhledat lékaře
- Psychologické dopady vaginální suchosti
- Jaké existují možnosti léčby vaginální suchosti
- Nejčastější mýty o vaginální suchosti
Co způsobuje vaginální suchost
Vaginální suchost má na svědomí snížená hladina nebo výkyvy hormonu estrogenu. Jedná se o klíčový ženský pohlavní hormon, který produkují vaječníky. Estrogen stimuluje tvorbu přirozené vaginální vlhkosti. Je proto zodpovědný za udržování pružného, zvlhčeného a zdravého vaginálního prostředí.
Suchost vaginy se běžně objevuje u každé druhé ženy od 45 do 69 let. Zhruba v tomto věku přichází na scénu období perimenopauzy (přechodné období před menopauzou), menopauzy a následné postmenopauzy. Poslední fáze klimakteria začíná 12 měsíců po poslední menstruaci a trvá po zbytek života ženy. V tomto období dochází k hormonální rovnováze a klimakterické potíže pozvolna ustupují.
Vaginální suchost ale u spousty dam přetrvává, protože je důsledkem fyzických změn ve vaginální tkáni. Konkrétně se jedná o vulvovaginální atrofii (VVA), kvůli které se v důsledku úbytku estrogenu vaginální stěny ztenčují, vysušují a jsou méně pružné.
Podle statistiky lékaře MUDr. Petr Křepelky, Ph.D., publikované v databázi odborných textů pro zdravotnictví se vulvovaginální atrofie objevuje u 4 % žen v přechodu. Dále postihuje přibližně 21 % žen během prvních tří let po menopauze a až 47–84 % žen, které jsou po menopauze déle než tři roky. VVA se pak objevuje i u 3 % žen v plodném věku.
S vaginální suchostí se potýkají i mladé ženy
Vaginální suchost a s ní spojené ztenčení vaginálních stěn tedy trápí nejen dámy v období klimakteria. Vlivem hormonálních změn, kdy přirozeně klesá estrogen, se s nedostatečným zvlhčením potýkají mladé maminky po porodu nebo v období kojení a ženy před menstruací.
Suchost se často objevuje u žen po chirurgickém odstranění vaječníků nebo u těch, které prodělaly chemoterapii a ozařování v oblasti pánve. Na vaginální zvlhčení má vliv taky užívání antikoncepce s nízkým nebo žádným obsahem estrogenu, antidepresiva a léky proti alergii, nachlazení a astmatu, které obsahují antihistaminika.
Škody napáchá i nevhodná intimní hygiena
Možná jste donedávna neřešila, jakou kosmetiku používáte pro intimní hygienu a nevadil vám třeba běžný sprchový gel. Pro očistu klína ale doporučujeme (nejen) dámám s vaginální suchostí mytí čistou vodou nebo speciální kosmetikou s neutrálním pH od 3,8–5. Má jemné a nedráždivé složení, které respektuje přirozenou mikroflóru ve vagině.
Ženám, které se potýkají s nepříjemnými příznaky suchosti vaginy a vulvy, často vadí i parfémovaná intimní kosmetika. Proto doporučujeme vybírat šetrné přípravky bez vůně, které nezhoršují podráždění.
Své o tom ví i naše testerka (53 let):
„U mě začaly potíže s vaginální suchostí daleko dříve než samotná menopauza. Vedle problémů se spánkem se přidaly i trable v intimní oblasti. Z mé vaginy se stal přecitlivělý orgán, který byl uvnitř jako pokožka vymáchaná v citronu. Scvrklý, citlivý a bez pružnosti. Musela jsem změnit i svou dosavadní hygienu, protože mi vadilo naprosto vše, co bylo výrazně parfémované, a pokožka celého těla byla sušší a citlivá. Nepoužívám proto parfémovaná intimní mýdla ani sprchové gely na tělo. Pokud se mám bavit na téma intimní hygieny, tak doteď nemohu používat jiný mycí přípravek než na olejové bázi. Olejová konzistence nevysušuje a nechává krásně jemnou pokožku.“
Intimnímu zdraví neprospívá ani časté mytí klína. Přehnaná hygiena může ještě víc vysušit už tak dost namáhanou pokožku, narušit přirozené kyselé pH a zničit prospěšné laktobacily, které udržují ochranné vaginální prostředí.
Dejte si taky pozor na nošení menstruačních tampónů. Vysušují vaginu, takže zhoršují i suchost pochvy. Vyhněte se parfémovaným vložkám a toaletnímu papíru, které můžou způsobit podráždění. Vonné prací prostředky vyměňte za variantu určenou pro citlivou pokožku.
Nenoste upnuté kalhoty, a co se týče spodního prádla, preferujte kalhotky z bavlny nebo bambusových vláken. Tyto materiály dobře odvádí pot a nezpůsobují zapaření, které nahrává vzniku bakterií.
TIP: Tématu intimní hygieny pro ženy i muže se podrobně věnujeme v našem dalším průvodci.
Vaginální suchost a stres
Nedostatečnou lubrikaci vaginy pak nepřímo způsobuje i nerovnováha dalších hormonů. Pokud jste dlouhodobě vystavená stresu nebo trpíte depresemi, v těle se zvyšuje hladina kortizolu. Ten následně potlačuje produkci estrogenu a progesteronu. Proto je pro ženy tolik důležitý i wellbeing neboli psychická pohoda. Vyrovnaná mysl pomáhá udržet hormonální rovnováhu, která je klíčová i pro zdravé zvlhčení a komfort v intimní oblasti.
Vaginální suchost a infekce
Pokud trpíte vaginální suchostí, jste náchylnější i k různým gynekologickým zánětům. Drobná vaginální poranění jdou totiž ruku v ruce i s infekcemi, protože přirozená sekrece nemá jen zvlhčující, ale hlavně ochrannou funkci. Jakékoli narušení vaginálních stěn tak oslabuje přirozenou obranyschopnost proti bakteriím, virům a kvasinkám.
Na vaginální suchost má vliv i nikotin
Málokdo si uvědomuje, že snížení hladiny estrogenu a následnou vaginální suchost způsobuje taky kouření. Nikotin a další chemikálie v cigaretách narušují funkci vaječníků, která vede k předčasnému poklesu estrogenu.
Kouření taky zužuje cévy a snižuje krevní průtok i do oblasti genitálií. A když do vaginy proudí méně krve, dostává taky méně kyslíku a živin. Vaginální prostředí pak snadněji vysychá.
Kuřačky si v neposlední řadě urychlují nástup menopauzy, a to v průměru o 1–4 roky oproti ženám, které se cigaretám vyhýbají.
Co jste možná nevěděla
Úbytek estrogenu taky mimo jiné snižuje tvorbu kolagenu a mazového filmu. To má za následek úbytek elasticity a hydratace pokožky i oslabení vlasových kořínků. Kůže rychleji stárne a některým ženám začínají hlavně v období menopauzy a po ní vypadávat nebo řídnout vlasy. Tento proces se často projevuje postupně. Bývá spojený i se změnami v kvalitě vlasů, které se stávají sušší a lámavější.
Jaké jsou příznaky vaginální suchosti
Vaginální suchost provází celá řada nepříjemných příznaků, které ženám každý den znepříjemňují život. Patří mezi ně:
- pálení nebo svědění v oblasti vaginy nebo vulvy
- pocit sucha, pnutí, zarudnutí nebo podráždění ve vagině
- bolestivé trhlinky ve vagině a v oblasti vulvy
- snížená lubrikace při vzrušení
- neobvyklý dráždivý výtok (může být např. vodnatý)
- častější infekce močových cest
- častější močení nebo lehká inkontinence
- ztráta elasticity vaginální stěny
- krvácení způsobené mikrotrhlinami při pohlavním styku, zánětem nebo infekcí oslabených vaginálních stěn
- změny v pH prostředí vaginy, které můžou ovlivnit přirozenou mikroflóru
- zvýšená citlivost nebo bolest při hygieně, chůzi, sportu nebo naopak dlouhém sezení
Jak vaginální suchost ovlivňuje sexuální život
Vlivem vaginální suchosti pak ženy trápí taky bolestivý sex (dyspareunie). Ve vagině se vytváří méně lubrikace, takže milování drhne, štípe a pálí. Ztenčené vaginální stěny jsou s ohledem na menší elasticitu taky náchylnější k poranění. Při sexu nebo masturbaci s erotickou pomůckou tak dochází k bolestivým oděrkám nebo prasklinkám.
Obava z bolesti při pohlavním styku mívá za následek snížení libida. Spousta žen se raději intimnostem s partnerem vyhýbá, takže sexuální život vázne. Pokud trpíte vaginální suchostí, svěřte se svému partnerovi se svými problémy. Bude vědět, co prožíváte, a lépe pochopí, proč ho v ložnici odmítáte.
„Vaginální suchost způsobuje hlavně fyzické nepohodlí. Když sex začne bolet, žena se mu začne často vyhýbat a partner to může špatně pochopit – myslí si, že o něj žena ztratila zájem. Přitom je příčina jinde. Vzniká pocit trapnosti a nejistoty. Nevíme, jak partnerovi tuto situaci vysvětlit. Vaginální suchost má ale různé příčiny a není to nic, za co by se měl člověk stydět. S tímto problémem můžete skvěle pracovat, hlavně když se o něm otevřeně mluví. Nebojte se partnerovi říct, co vás trápí, a společně si vyberte lubrikant, který sedne vám oběma,“ doporučuje sexpertka Lucie.
Lubrikant je parťák do nepohody
Možná si zoufáte, že vaginální suchost a sexuální život nejdou skloubit dohromady. Ale i na tento problém existuje řešení. Pokud máte na sex chuť a nechcete si ho odpírat, vždy mějte po ruce lubrikační gel. Funguje jako krátkodobá pomoc při pohlavním styku. Nejlepší lubrikanty pro vaginální suchost jsou všeobecně ty, které mají co nejšetrnější nedráždivé složení.
U gelů si pohlídejte taky hodnotu osmolality, která udává koncentraci rozpuštěných částic např. solí, cukrů a glykolů. Osmolalita se uvádí v jednotkách mOsm/kg (miliosmolů na kilogram). Lubrikanty s vysokou osmolalitou způsobují vysychání vaginy (nebo anální oblasti) a tím oslabují přirozenou bariéru proti infekcím. Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala v roce 2012 dokument, ve kterém doporučuje u lubrikantů snížit množství propylenglykolu na méně než 8,3 %. U glykolů pak na méně než 9,9 %. WHO tedy doporučuje lubrikanty s osmolalitou ≤1200 mOsm/kg.
Tato kritéria splňuje např. náš vývojový gel Sexy Elephant Natural, na který nedají dopustit naše testerky i zákaznice. Lubrikant jsme speciálně navrhli i pro ženy v období menopauzy nebo maminky po porodu. Hydratující složení produktu jsme vylepšili extraktem z aloe vera, kyselinou hyaluronovou a squalanem. K dalším oblíbeným lubrikantům z naší dílny patří certifikovaný nedráždivý gel 100% Natural Vegan obohacený o kyselinu mléčnou. Tento gel ráda používá naše testerka:
„Protože trpím vaginální suchostí a s ní spojenými nepříjemnými příznaky, intimnosti provádíme pouze s lubrikanty. Kdysi mi bylo absolutně jedno, čím se uvnitř namažu, ale teď si musím dávat pozor. Používáme silikonové lubrikanty a lubrikanty na vodní bázi bez vůně. Sedí mi hlavně produkt Natural Vegan, který používám dlouhodobě a už popravdě ani nezkouším jiné gely.“
TIP: Celou řadu našich vývojových lubrikantů Sexy Elephant vám představíme zde.
Jak předcházet nedostatečnému zvlhčení
Nedostatečnému zvlhčení vaginy můžete předejít kombinací správné péče, prevence a podpory hormonální rovnováhy. K prevencím vaginální suchosti patří:
1. Pravidelný sexuální život
Sexuální vzrušení podporuje prokrvení a zvlhčení klína. Pokud se na sex cítíte, dopřejte si ho ideálně pravidelně. Třešnička na dortu – orgasmus blahodárně působí i na vaginální suchost, protože zvyšuje prokrvení pánevní oblasti a tím podporuje tvorbu vaginální vlhkosti. Vyvrcholení je balzám na duši i pro ženskou psychiku, protože zvyšuje hladinu oxytocinu a dopaminu. Zároveň snižuje stresový hormon kortizol, který negativně ovlivňuje hormonální rovnováhu a lubrikaci.
Nezapomínejte ani na dlouhou předehru. Kromě toho, že představuje klíč k intenzivnějším prožitkům při milování, zvyšuje prokrvení intimních partií a ulehčuje přirozené vaginální zvlhčení.
Přirozenou součástí sexuálního života je taky sebeuspokojování neboli masturbace. A podobně jako předehra a samotný sex i masturbace pomáhá dlouhodobě zlepšit zvlhčení. Stimuluje prokrvení vaginální tkáně a tím podporuje přirozenou lubrikaci. I tady ale platí, že byste měla poslouchat své tělo.
Pokud je vaše vagina hodně suchá a citlivá nebo vás trápí bolestivé trhlinky, nemusíte hned sahat po vibrátoru. Případně začněte s menšími dildy nebo se drážděte jen prsty. Některé ženy při masturbaci zůstávají jen u stimulace klitorisu, jiné preferují např. dráždění bradavek nebo anální oblasti. První dvě erotogenní zóny rozmazlí oblíbené womanizery. Okolí vstupu do zadečku můžete něžně stimulovat např. párovými vibrátory. I při masturbaci nezapomeňte vytáhnout ze šuplíku lubrikační gel.
2. Zdravý životní styl
Zdravá strava a hydratace hraje významnou roli v prevenci i zmírnění vaginální suchosti. Stav vaginálního prostředí totiž úzce souvisí s vaším celkovým zdravím, hormonální rovnováhou i krevním oběhem. Přinášíme vám proto přehled toho, co byste měla jíst a pít.
- Hydratace těla ovlivňuje i vlhkost vaginy. Vypijte proto denně alespoň 1,5–2 litry vody.
- Zaměřte se na zdravé tuky (omega-3 mastné kyseliny). Podporují hormonální rovnováhu a zdravou pokožku i vaginální prostředí. Omega-3 mastné kyseliny najdete např. v tučných rybách jako losos, makrela nebo sardinky, v mořských plodech, lněném semínku, chia semínkách, vlašských ořeších, ořechovém máslu, vejcích, avokádu apod.
- Možná jste slyšela i o fytoestrogenech, které prospívají hlavně ženám v menopauze. Jedná se o rostlinné látky napodobující estrogen, které obsahuje např. sója, tofu, sezam, tempeh, hrách, cizrna, ořechy a mléčné výrobky.
- Některé doplňky stravy obsahují přírodní fytoestrogeny ze sóji a červeného jetele. Pomáhají zmírnit příznaky menopauzy jako návaly horka, pocení, nervozitu atd.
- Zeptejte se v lékárně na bioaktivní Omega 7 z rakytníku, který blahodárně působí na výživu vaginálního prostředí.
- Jezte ovoce a zeleninu s obsahem antioxidantů jako např. švestky, jablka, červené hrozny, špenát, brokolice a veškeré bobulovité ovoce jako borůvky, maliny, moruše apod. Ovoce a zelenina s vysokým obsahem antioxidantů má protizánětlivé a anti-age vlastnosti.
- Ženské zdraví i libido podpoří taky byliny jako např. šalvěj lékařská, ženšen, andělika čínská, libeček lékařský, měsíček lékařský, kontryhel obecný nebo echinacea.
- Pro regeneraci tkání, hydrataci a elasticitu kůže je důležitý taky zinek, vitamín E a vitamín C.
- Omezte naopak alkohol a kofein, protože způsobují dehydrataci organismu.
3. Posílení imunity
Obnovení zdravé vaginální mikroflóry je klíčové pro přirozenou vlhkost pochvy. A i když vaginální suchost přímo nesouvisí s oslabenou imunitou, narušená rovnováha „dobrých" bakterií může k suchosti přispět. Orální a vaginální probiotika pomáhají tuto rovnováhu obnovit a podpořit tak přirozené zvlhčení. Na trhu najdete celou řadu probiotických preparátů. Orální probiotika působí systémově, zatímco vaginální probiotika cíleně dodávají prospěšné bakterie přímo do vaginy.
Studie publikovaná v časopise Frontiers in Microbiology uvádí, že probiotika mají pozitivní vliv na vaginální prostředí, protože produkují kyselinu mléčnou a peroxid vodíku. Tím snižují pH vaginy a podporují růst prospěšných bakterií.
Vaginální probiotika prospívají hlavně ženám po menopauze, po antibiotické léčbě, nebo u žen trpících opakovanými infekcemi.
4. Šetrná intimní hygiena
Jak už jsme zmínili, pro očistu klína doporučujeme čistou vodu nebo intimní kosmetiku s vyváženým pH, které respektuje přirozené vaginální prostředí. Vagina jako samočistící orgán taky nepotřebuje žádné čištění zevnitř.
Používáním vaginálních výplachů vodou (douching) se narušuje přirozené kyselé pH vaginy a tím i mikrobiální osídlení. To může vést k plísňovým kvasinkovým infekcím (kandidóza) nebo bakteriální vaginóze, která je sama o sobě spojená s pocitem suchosti.
Výplachy navíc doslova „vymývají“ přirozenou vaginální tekutinu, která má zvlhčující funkci. Tím se snižuje přirozená lubrikace a může dojít k pocitu suchosti. Bez doporučení gynekologa se proto do výplachů raději vůbec nepouštějte.
5. Dostatečná intimní hydratace
Na trhu seženete bez lékařského předpisu různé vaginální zvlhčovače. Neřeší sice příčinu hormonální nerovnováhy, ale přinesou úlevu od suchosti a neobsahují hormony. Některé ženy totiž nemůžou podstoupit hormonální léčbu kvůli některým zdravotním potížím. Vaginu můžete lokálně zvlhčit:
a) hydratačními gely a krémy
Intimní zvlhčovače obsahují kyselinu hyaluronovou, aloe vera nebo panthenol. Dále v jejich složení najdete taky probiotika a fytoestrogeny (přírodní formu ženských pohlavních hormonů). Používají se pravidelně (např. 2–3x týdně) a zvlhčují vaginu dlouhodobě.
TIP: Od diskomfortu v klíně uleví i osvědčený zvlhčující vaginální krém Discomfort Killer. Kromě aloe vera obsahuje taky výtažky z okurky, vitamín E a allantoin.
b) vaginálními čípky a tabletami
Obsahují nejčastěji kyselinou hyaluronovou nebo laktobacily. Podporují přirozený proces regenerace a pomáhají udržet neutrální pH a přirozenou mikroflóru ve vagině.
Alternativu nehormonální léčby doporučuje vyzkoušet i MUDr. Ester Hladíková, gynekoložka z Novoměstské gynekologie alias @ester.gyn:
„Hydratační vaginální gely se aplikují pravidelně (např. 2–3× týdně) a pomáhají zvlhčit sliznici dlouhodobě. Vyrábějí se zejména gely s obsahem kyseliny hyaluronové nebo krémy s vyživujícími lipidy (tuky). Každé ženě může vyhovovat něco jiného.“
c) lubrikanty
Před každou sexuální aktivitou i masturbací intimní partie a erotické pomůcky vždy zvlhčete kvalitním a šetrným lubrikačním gelem.
„Používat lubrikant není žádná ostuda, ale běžná součást péče o intimitu. Stejně jako si vezmeme balzám na rty, když je máme suché, nebo si na kartáček dáváte zubní pastu. Je v pořádku pomoct tělu, když potřebuje trochu vlhka navíc. Kvalitní lubrikant dokáže divy a je fajn ho použít dřív, než se dostaví nepohodlí,“ dodává sexpertka Lucie.
TIP: Podráždění vulvy a s ním spojené pocity pálení, svědění nebo zarudnutí pomůže zklidnit BIO mandlový nebo kokosový olej, přírodní gel s aloe vera nebo vlažný heřmánkový a měsíčkový odvar.
6. Sledování vedlejších účinků léků
Vaginální suchost často způsobují vedlejší účinky některých léků. Jedná se např. o některé druhy antidepresiv, antikoncepčních pilulek a antibiotik. Suchost můžete pozorovat taky při hormonální léčbě, užívání léků na endometriózu, na neplodnost, alergie nebo na krevní tlak. S vaginální suchostí se potýká taky většina onkologických pacientek. Pokud pozorujete souvislost mezi léčbou medikací a suchostí, upozorněte na vedlejší účinky léků svého lékaře. Poraďte se o možných alternativách nebo úpravě léčby.
Kdy navštívit lékaře
Pokud vás trápí vaginální suchost a nepomáhá změna životního stylu ani režimová nebo alternativní opatření, vždy se obraťte co nejdřív na svého gynekologa. Lékař s vámi u vstupního pohovoru probere, jaké máte potíže. Vedle věku ho zajímá váš menstruační cyklus, příznaky menopauzy a případná hormonální léčba nebo léky, které užíváte. Zeptá se vás taky, jestli nezažíváte např. stresové období nebo zda kouříte.
Pak přejde k samotnému fyzikálnímu vyšetření, při kterém zkontroluje stav vulvy a vaginálních stěn. Dále odebere vzorek pro mikrobiologické vyšetření (k vyloučení infekce) a cytologii. Stěrem se může zhodnotit i stupeň atrofie.
K vyšetření patří i jednoduchý a rychlý pH test, který odhalí, jestli je vaginální prostředí v rovnováze. Test gynekolog provede pomocí speciálního pH papírku přímo v ordinaci. Zdravé vaginální pH se pohybuje mezi 3,8 a 4,5 a pomáhá chránit vaginu před infekcemi. Zvýšená hodnota nad 5,0 bývá typickým znakem vulvovaginální atrofie spojené s nízkou hladinou estrogenu, hlavně v menopauze. Objevuje se ale taky u některých infekcí. Lékař proto vždy posuzuje výsledek v kontextu dalších příznaků a vyšetření.
Krevní testy pomůžou odhalit hormonální příčinu suchosti
U některých žen gynekolog doporučí odběr krve na hladiny hormonů, hlavně estradiolu (E2) – hlavní formy estrogenu u žen, folikulostimulačního hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH).
Měření hladin těchto hormonů v krvi pomůže lékaři zjistit, jestli je vaginální suchost spojená s nedostatkem estrogenu (běžném v období menopauzy) nebo při jiných stavech ovlivňujících hormonální produkci vaječníků. Na základě výsledků vám lékař navrhne vhodnou léčbu.
Nedostatečné zvlhčení vaginy se může objevit i u některých závažných zdravotních stavů včetně rakoviny prsu nebo dělohy. Proto návštěvu odborníka zbytečně neodkládejte.
MUDr. Ester Hladíková, gynekoložka z Novoměstské gynekologie alias @ester.gyn, k tématu dodává:
„Lékaře je vhodné vyhledat kdykoli máte pochybnosti o svém zdraví. Zejména pokud vaginální suchost trvá delší dobu a nefungují volně dostupné preparáty, způsobuje bolest při pohlavním styku (dyspareunie), svědění, pálení nebo krvácení. K lékaři se objednejte, když vám suchost ovlivňuje kvalitu života (např. snižuje sexuální komfort, vede k úzkosti či partnerským problémům), máte podezření na infekci, alergii nebo jinou gynekologickou poruchu.“
Nestyďte se a o problémech se suchostí mluvte
Ženy o suchosti nerady mluví, ale stud není na místě. Tento nepříjemný problém se totiž často táhne i roky. A bez odborné pomoci bývá úleva od potíží v nedohlednu. Dřív nebo později začne dostávat trhliny i partnerský vztah.
„Zatímco o problémech v sexu či o pohlavních chorobách dnes mluvíme celkem běžně, vaginální suchost je stále tabu. S lékaři mluví o tomto problému pouze 16 % žen,“ upozorňuje sexuoložka Laura Janáčková, docentka klinické psychologie ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 1.
Docentka Janáčková ženy vybízí k otevřené komunikaci s lékařem a vysvětluje, že vyřešení potíží mívá velký vliv i na změnu kvality jejich sexuálního života. Téma uzavírá slovy:
„Všichni víme, že máme-li problémy v sexu, je otázka času, kdy začnou problémy ve vztahu. A máme-li problémy ve vztahu, tak je potřeba řešit okamžitě i vaginální suchost.“
Psychologické dopady vaginální suchosti
Vaginální suchost není jen fyzický problém, ale trpí i ženská psychika. Pocity nepohodlí, pálení nebo bolesti při sexu často vedou k frustraci a úzkosti i obavám z blížící se intimity. Tím se naruší nejen sexuální prožitky, ale i partnerská blízkost.
Některé ženy navíc trpí pocity méněcennosti, protože se cítí před sebou i před partnerem méně atraktivní a žensky. A to jim sráží sebevědomí, celkovou pohodu i kvalitu života.
Dámy by proto neměly psychologické důsledky vaginální suchosti přehlížet a o problémech si promluvit se svým partnerem, gynekologem, dobrou přítelkyní nebo případně psychologem. Otevřenost je prvním krokem k řešení vašich psychických i fyzických potíží.
„Psychické dopady vaginální suchosti mohou být významné. Často zahrnují pocity studu, frustrace, snížené sebevědomí, obavy o sexualitu či partnerský vztah. Nejdůležitější je komunikace s partnerem a hned potom zahodit stud a svěřit se i svému lékaři, který vám dokáže účinně pomoci. Pokročilé stavy vaginální suchosti mohou vyústit i do obtíží s močením nebo způsobovat, že ženě vyjde „špatný stěr“ z čípku. Proto se nebojte o svých obtížích mluvit a včas je řešit,“ dodává MUDr. Ester Hladíková, gynekoložka z Novoměstské gynekologie alias @ester.gyn.
Jaké existují možnosti léčby vaginální suchosti
Pokud stojí za vaginální suchostí hormonální změny, může ženě gynekolog doporučit hormonální terapii (HT). Konkrétně se jedná o lokální estrogenovou terapii (LET), která představuje účinnou léčbu suchosti.
Gynekologové i studie potvrzují, že lokální estrogenová terapie zlepšuje pružnost vaginálních stěn a podporuje přirozenou lubrikaci. Vaginálně podávaný estrogen zvyšuje průtok krve, takže obnovuje dozrávání buněk, zdravou bakteriální flóru a pH pod 5. LET ve formě vaginálních čípků, krémů, tablet nebo kroužků působí přímo ve vagině, proto má minimální účinek na zbytek těla. Do krevního oběhu se dostává jen zanedbatelné množství lokálně aplikovaných hormonů.
Minimalizuje se tak riziko systémových vedlejších účinků, které můžou být spojené s celkovou hormonální terapií jako např. o napětí v prsou, nevolnost, bolesti hlavy nebo zadržování tekutin v těle. Lokální estrogenová terapie je účinná u žen po menopauze, které nemají kontraindikace k hormonální léčbě.
LET se nehodí pro ženy s anamnézou rakoviny prsu nebo dělohy a pro ženy s neléčeným vaginálním krvácením nejasného původu. Mezi kontraindikace lokální estrogenové terapie dále patří nádory závislé na estrogenech, těžké jaterní onemocnění, tromboempolická nemoc (v anamnéze) nebo přecitlivělost na složky přípravku.
A co systémová hormonální terapie neboli HRT?
Hormonální substituční terapie (HRT) má za cíl nahradit klesající hladinu estrogenu, který dříve produkovaly vaječníky. Podává se ženám ve formě tablet, náplastí, gelů nebo sprejů. Obsahuje estrogen samotný nebo v kombinaci s progestinem (u žen s dělohou). HRT se ale používá k léčbě širší škály příznaků menopauzy jako např. návalů horka, poruch spánku apod. Není účinná při léčbě vaginální suchosti jako lokální estrogenová terapie.
MUDr. Ester Hladíková, gynekoložka z Novoměstské gynekologie alias @ester.gyn o HRT říká:
„Možnosti léčby závisí na příčině suchosti, věku ženy, celkovém zdravotním stavu a osobních preferencích. Je ale nutné pamatovat, že léčba musí být lokální. Celková léčba ve formě tablet, ať už doplňků stravy, nebo hormonů na vaginální suchost nefunguje. Systémová hormonální substituční terapie se používá na jiné příznaky spjaté s menopauzou. Jedinou výjimkou, kterou můžete zkusit použít, je bioaktivní Omega 7 z rakytníku, který blahodárně působí na výživu sliznic.“
Nejčastější mýty o vaginální suchosti
V závěru našeho článku se společně podíváme i na nejčastější fámy a nepravdy, které o vaginální suchosti kolují.
1. Suchost mají jen starší ženy po menopauze
Častý mýtus. Suchost trápí i mladé ženy, např. po porodu, během kojení, při užívání hormonální antikoncepce, vlivem stresu nebo jako nežádoucí účinek některých léků.
2. Je to jen v hlavě nebo psychický problém
Ne. I když může psychika potíže zhoršit, za suchostí často stojí fyzické a hormonální příčiny.
3. Vaginální suchost znamená, že žena už nemá zájem o sex
Není to pravda. Suchost vaginy sice jde ruku v ruce se sníženou touhou po sexu, jde ale spíš o to, že se žena obává bolesti, proto se milování raději vyhýbá. Léčba suchosti pomáhá obnovit komfort při intimnostech a tím u řady žen zvýší i libido.
„Často stačí drobnost – hormonální výkyv, únava, stres nebo antikoncepce a tělo prostě neprodukuje tolik vlhkosti, kolik by bylo potřeba. Není to o tom, že by vás partner nevzrušoval. Je to o těle, které si občas „dělá, co chce“, vysvětluje sexpertka Lucie.
4. I když milování bolí, musím to vydržet
V žádném případě. Bolest při sexu není normální a může být známkou suchosti, zánětu nebo jiného zdravotního problému. Hledejte příčinu a řešení a do milování se nenuťte.
5. Stačí používat lubrikant a je po problému
Ne. Mladým ženám, které trápí suchost např. v přechodném období po porodu nebo v době kojení, gel ke zvlhčení klína při sexu často pomůže. Lubrikant ale neřeší příčinu potíží. Pro dlouhodobou úlevu od vaginální suchosti se vždy zaměřte na prevenci, vyzkoušejte různé volně prodejné vaginální zvlhčovače nebo užívejte lokální estrogenovou terapii doporučenou vašim gynekologem.
6. Vaginální suchost není zdravotní problém
Bohužel je. Dlouhodobá suchost vede ke ztenčení vaginálních stěn, mikrotrhlinkám a gynekologickým infekcím.
7. Masturbace problém zhoršuje
Právě naopak. Šetrná masturbace podporuje prokrvení a zvlhčení vaginy.
8. Hormonální terapie je jediným účinným řešením vaginální suchosti
Nikoliv. Hormonální terapie lokálními estrogeny je účinná, ale existují i nehormonální možnosti. Úlevu od suchosti ženám dopřejí např. gely s obsahem kyseliny hyaluronové nebo krémy s vyživujícími lipidy.
9. Vaginální suchost patří ke stárnutí a nevyřeším to
Fáma nebo nedostatek informací. Dnes mají ženy k dispozici celou řadu možností od intimních zvlhčovačů, erotických pomůcek až po hormonální léčbu, které ženám pomáhají vrátit vaginální komfort i radost z intimity.
Dámy, neházejte flintu do života a nasedněte zpátky do sedla! Vaginální suchost není neřešitelný problém.
WOMANIZERYLUBRIKAČNÍ GELY NA VODNÍ BÁZIKOSMETIKA PRO ŽENY
_________________________________
Zdroje:
- everydayhealth.com (12. 10. 2022), What Is Vaginal Dryness? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment, and Prevention. https://www.everydayhealth.com/vaginal-dryness/guide/
- Harvard health publishing (17. srpna 2021), Don't ignore vaginal dryness and pain. https://www.health.harvard.edu/womens-health/dont-ignore-vaginal-dryness-and-pain
- MUDr. Petr Křepelka, Ph.D. (30. 10 .2016), GYN/13 - Vulvovaginální atrofie. https://www.mediprofi.cz/33/gyn-13-vulvovaginalni-atrofie-uniqueidmRRWSbk196FNf8-jVUh4EhIEi31KxZtwxt_ewfx1ZZw/
- doc. MUDr. Peter Koliba, CSc. (2012), Probiotika z pohledu gynekologa. https://medicinapropraxi.cz/artkey/med-201209-0009_Probiotika_z_pohledu_gynekologa.php?back=%2Fsearch.php%3Fquery%3Dprobiotika%2Bz%2Bpohledu%2Bgynekologa%26sfrom%3D0%26spage%3D30
- National Library of Medicine (8. 4. 2022), Healthy Vaginal Microbiota and Influence of Probiotics Across the Female Life Span. https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9024219/?utm_source=chatgpt.com
- ŽENA-IN (24. 8. 2018), Sexuoložka Laura Janáčková: Pouhých 16 % žen se lékaři svěří s vaginální suchostí. https://zena-in.cz/clanek/sexuolozka-laura-janackova-pouhych-16-zen-se-lekari-sveri-s-vaginalni-suchosti
- Menopause.org (aktualizováno 2025), Menopause Topics: Hormone Therapy. https://menopause.org/patient-education/menopause-topics/hormone-therapy
- The British Menopause Society (BMS) (březen 2024), Urogenital atrophy. https://thebms.org.uk/wp-content/uploads/2024/04/09-BMS-ConsensusStatement-Urogenital-atrophy-MARCH2024-A.pdf.
- Local Estrogen Treatment Options for Vaginal Atrophy. https://www.obgproject.com/2018/11/13/new-and-old-estrogen-treatment-options-for-vaginal-atrophy/